Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Branko Ćirlić - biogram

Urodził się 8 lipca 1916 w Pirocie (Serbia) jako trzeci z czworga rodzeństwa. Jego rodzicami byli Radovoje i Dobrila Ćirlić. Ojciec był celnikiem, zmarł w 1918 roku. Matka ponownie wyszła za mąż. Branko Ćirlić z dwojgiem starszych braci zamieszkał z dziadkiem. 
Po maturze studiował na Uniwersytecie Belgradzkim, początkowo leśnictwo, następnie slawistykę. W trakcie studiów angażował się politycznie, brał udział w manifestacjach antymonarchistycznych, był członkiem komitetu naczelnego lewicowego Serbskiego Stronnictwa Chłopskiego. W 1937 roku pierwszy raz przyjechał do Polski w ramach wymiany harcerskiej – był naczelnikiem Kwatery Głównej Harcerstwa Jugosłowiańskiego do spraw wychowawczych. Po ukończeniu studiów w 1938 roku przyjechał do Polski na stypendium, jednocześnie pracował jako korespondent belgradzkiego dziennika „Pravda”. 
Tuż przed wybuchem II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego, po czym jako korespondent wojenny dotarł z wojskiem do Rumunii. Po zwolnieniu z przysięgi wrócił do Belgradu. Zainicjował powstanie Ośrodka Niesienia Pomocy Uchodźcom Polskim przy Lidze Jugosławia-Polska. Do roku 1941 pracował jako redaktor w „Pravdzie”. Walczył w jugosłowiańskiej partyzantce. Po wojnie pracował jako redaktor w jugosłowiańskiej prasie i radiu. W 1946 roku przyjechał do Polski, studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim. Następnie wykładał slawistykę i język serbsko-chorwacki na Uniwersytecie Łódzkim. Należał do zespołu Instytutu Badań Literackich PAN. Pracował jako korespondent, recenzent i tłumacz. Do końca lat 80. był lektorem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Pisał bajki i poezję, tłumaczył nowele i powieści. Był członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Naukowego Płockiego. W 2007 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przekładu. W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2012 odznaczony przez Prezydenta Republiki Serbii Orderem Flagi Serbskiej za wyjątkowe zasługi i wkład w umacnianie przyjaźni między Serbią i Polską. 
Zmarł w 2017 roku.

Relację nagrał Piotr Filipkowski w 2010 i 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2225.

Branko Ćirlić - galeria