Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Władysław Degler - biogram

Urodził się 23 czerwca 1926 w Warszawie w rodzinie Katarzyny z d. Słomińskiej i Leona Deglerów jako starszy z dwóch synów. Mieszkał z rodziną w Błoniu na terenie Fabryki Zapałek, gdzie pracował jego ojciec. Jego matka była nauczycielką, przerwała pracę zawodową wkrótce po wyjściu za mąż. Władysław Degler chodził do szkoły powszechnej w Błoniu. W 1938 rozpoczął naukę w Gimnazjum pod wezwaniem św. Wojciecha w Warszawie (tzw. Gimnazjum Górskiego).
Okres okupacji rodzina Deglerów spędziła w Błoniu, z wyjątkiem ojca, którego wybuch wojny zastał w podróży służbowej. Leon Degler został wkrótce aresztowany przez NKWD, trafił na Syberię, a potem do armii Andersa.
Władysław Degler w 1941 roku zaczął pracować w Fabryce Zapałek. Należał do AK, w powstaniu warszawskim nie wziął jednak udziału. Edukację uzupełniał na tajnych kompletach gimnazjalnych i licealnych, na które dojeżdżał do Warszawy. W 1944 roku zdał maturę.
W maju 1945 wyjechał do Lublina, gdzie podjął studia na Wydziale Mechaniki Politechniki Warszawskiej, która wówczas działała w Lublinie. Po jednym semestrze przeniósł się na Politechnikę Śląską. Dwa lata później wrócił na Politechnikę Warszawską, która do tego czasu wznowiła działalność w stolicy. Zaraz po studiach zaczął pracę w fabryce ciągników w Ursusie. Po kilku latach został przeniesiony do Warszawskiej Fabryki Motocykli mieszczącej się wówczas przy ulicy Mińskiej. Na początku lat 60. wyjechał na kontrakt do Indii, gdzie pracował jako inżynier technolog przy uruchamianiu fabryki motocykli w Faridabadzie pod Dehli. Po powrocie podjął pracę w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Pol-Mot”, gdzie pracował do emerytury.
Zmarł 27 maja 2021.

Rozmowę audio nagrał Jakub Wysmułek w 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2374.

Władysław Degler - galeria