Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Bożenna Mazurek - biogram

Urodziła się 3 maja 1928 roku w Warszawie jako jedno z pięciorga dzieci Marii z Rościszewskich i Leona Stapfów. Ojciec był legionistą, oficerem Wojska Polskiego, saperem, odznaczonym m.in. Krzyżem Virtuti Militari. Rodzina do 1935 roku mieszkała w Warszawie, na Żoliborzu Oficerskim. W tym czasie Bożenna uczyła się w szkole powszechnej. Po przejściu ojca na emeryturę rodzina przeniosła się do podwarszawskiego Zalesia. Wówczas Bożenna Mazurek zaczęła pobierać prywatne lekcje. W 1938 roku rozpoczęła naukę w warszawskiej szkole sióstr urszulanek.
Po wybuchu wojny Bożenna Mazurek z matką i siostrami przeniosły się do Warszawy, wróciły jednak do Zalesia po kapitulacji stolicy. Ojciec Bożenny Mazurek brał udział w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej, zginął w Katyniu. W 1943 roku Bożenna Mazurek przeniosła się do Warszawy i zamieszkała w internacie dla rodzin wojskowych na ulicy Pańskiej, uczęszczała na tajne lekcje i uczestniczyła w działalności konspiracyjnej. Złożyła przysięgę w Szarych Szeregach i AK. W lipcu 1944 rodzina Bożenny Mazurek przyjechała do Warszawy, by wziąć udział w powstaniu warszawskim. Matka, młodsza siostra i babcia zamieszkały na ulicy Zakroczymskiej. W czasie powstania Bożenna Mazurek walczyła na Starym Mieście, a następnie w Śródmieściu, dokąd przedostała się kanałami. Po upadku powstania wraz z oddziałem opuściła Warszawę. Trafiła najpierw do obozu przejściowego w Ożarowie, następnie do obozów jenieckich w Lamsdorfie, Mühlbergu i Altenburgu. W Altenburgu pracowała w fabryce. Następnie została przeniesiona do stalagu Oberlangen. W kwietniu 1945 obóz został wyzwolony przez dywizję gen. Maczka.
Bożenna Mazurek znalazła się w obozie cywilnym w Mülheim. W 1946 roku wróciła do Zalesia. Jeszcze w czerwcu tego roku zdała maturę. Niedługo potem rozpoczęła studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zaczęła pracować jako nauczycielka w liceum w Szymanowie. Obroniła dyplom w 1952 roku. W tym samym roku wyszła za mąż za Tadeusza Mazurka. W latach 1953–1963 pracowała w Instytucie Geodezji i Kartografii, a następnie, aż do przejścia na emeryturę, w Przemysłowym Instytucie Telekomunikacji. Była jednym z pierwszych specjalistów w zakresie technologii komputerowej w Polsce. Zmarła 21 lutego 2014.

Rozmowę audio nagrała Anna Mizikowska w 2013 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3033.

Bożenna Mazurek - galeria