Maria Garbowska-Kierczyńska

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Maria Garbowska-Kierczyńska - biogram

Urodziła się w 3 grudnia 1922 we wsi Garbów pod Lublinem jako pierwsze spośród czworga dzieci Julianny z domu Gawron i Józefa Jędrejka. Rodzice prowadzili siedmiohektarowe gospodarstwo, ojciec był sołtysem Garbowa, skarbnikiem miejscowej mleczarni, zawiadywał maszynami w kółku rolniczym. Maria Garbowska-Kierczyńska chodziła do szkoły Towarzystwa Budowy Publicznych Szkół Powszechnych w Garwoli. W 1937 roku, mieszkając na stancji, rozpoczęła naukę w gimnazjum im. Księcia Adama Czartoryskiego w Puławach. Należała do harcerstwa, ukończyła kurs dla drużynowych.
Po wybuchu wojny wróciła do Garbowa, gdzie pracowała w urzędzie gminy i Radzie Głównej Opiekuńczej. Wraz z grupą młodzieży, która nie mogła oficjalnie kontynuować nauki, włączyła się w działalność konspiracyjną, przez krótki czas była łączniczką. Po przeniesieniu się do Lublina uczęszczała na tajne komplety sióstr urszulanek. Maturę zdała w 1943 roku.
Po wyzwoleniu Lublina podjęła studia prawnicze na KUL-u i zapisała się do lubelskiej Szkoły Dramatycznej. Dyplomy obu uczelni uzyskała w 1947 roku. Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w 1946 roku w czasie uroczystości ingresu biskupa Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej; przyjęła wtedy pseudonim artystyczny Garbowska od nazwy miejsca urodzenia. Po uzyskaniu dyplomu występowała w teatrze w Lublinie, w Kielcach i w Warszawie, do której przeniosła się w 1949 roku. Wyszła za mąż za aktora Ryszarda Kierczyńskiego, urodziła dwie córki. W Warszawie do 1968 roku była aktorką Teatru Powszechnego, w latach 70. Teatru Narodowego, w 1984 roku Teatru Ochoty. Występowała także w Teatrze Telewizji od początku jego istnienia, w radio (przez ponad 20 lat w słuchowisku „W Jezioranach”), jako aktorka filmowa (m.in. „Mocne uderzenie” w reż. J. Passendorfera, „Pokłosie” w reż. Wł. Pasikowskiego; seriale telewizyjne: „W labiryncie”, „Na dobre i na złe”, „Ojciec Mateusz”, „Plebania”). Zajmowała się również pracą dydaktyczną, prowadząc w latach 60. i 70. zespół teatralny „Kołodram” w Domu Kultury na Kole oraz zespół recytatorski w Zakładach FSO na Żeraniu. Kilkanaście ostatnich lat życia spędziła w Domu Aktora w Skolimowie pod Warszawą. Zmarła w 2016 roku.
 
Rozmowę audio nagrała Anna Mizikowska w 2011 roku w Skolimowie pod Warszawą, sygnatura AHM_2466.

Maria Garbowska-Kierczyńska - galeria