Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Tadeusz Nawrot - biogram

Urodził się 20 maja 1925 w Kościanie jako młodsze z dwojga dzieci Józefy z domu Żak i Tomasza Nawrotów. Rodzice wywodzili się z chłopskich rodzin. Ojciec był wojskowym, zaczynał służbę w armii niemieckiej, potem dołączył do powstania wielkopolskiego, brał udział w powstaniach śląskich i wojnie polsko-bolszewickiej. Po zamachu majowym do wybuchu II wojny światowej pracował jako szef kompanii w Wojskowym Instytucie Przeciwgazowym.
Tadeusz Nawrot spędził dzieciństwo w Rembertowie, gdzie skończył pięć klas szkoły powszechnej i działał w harcerstwie. W 1937 roku jego rodzina przeniosła się do Warszawy. Tam Tadeusz Nawrot ukończył szkołę powszechną i jedną klasę Gimnazjum im. Ludwika Lorentza. W sierpniu 1939 w obawie przed nadciągającą wojną rodzina wróciła do Rembertowa.
Po wybuchu wojny Tadeusz Nawrot podjął pracę w warsztacie szewskim, gdzie zetknął się z organizacją konspiracyjną „Miecz i Pług”. Współpracował z nią jako kolporter podziemnej prasy, dołączył także do Szarych Szeregów (ps. „Marian”). W 1942 roku ukończył szkołę zawodową z tytułem czeladnika w zawodzie ślusarz-mechanik i został skierowany do Wytwórni Maszyn Precyzyjnych „Avia”, gdzie pracował przy obróbce matryc do części lotniczych. Następnie został przeniesiony do Polskich Zakładów Optycznych, produkujących sprzęt optyczny na potrzeby niemieckiej armii. W 1943 roku zaangażował się w działalność rembertowskiego hufca „Romb-Osa”, gdzie znalazł się w drużynie „Grom”, zaczął też organizować „Zawiszaków”. W maju 1944 stanął na czele zorganizowanej przez siebie drużyny „Huragan”. 27 lipca 1944 został ciężko ranny przy transporcie broni i w trakcie powstania leżał w szpitalu.
Po zakończeniu wojny Tadeusz Nawrot przeniósł się wraz z ojcem do Gdańska. Tam ukończył szkołę średnią, jednocześnie pracując jako kreślarz w Biurze Odbudowy Portów. Po maturze podjął studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Lądowej na Politechnice w Gliwicach, później przeniósł się do Wrocławia, gdzie kontynuował studia i pracował, m.in. jako wykładowca w technikum budowlanym w Leśnicy. Po studiach wrócił wraz z żoną, Anną z domu Meylert (byłą drużynową „Wron” z Szarych Szeregów, ps. „Adamowska”) i z dziećmi do Rembertowa. Został przyjęty do pracy w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie, w którym spędził 14 lat. W 1965 roku obronił doktorat z zakresu budownictwa. Pracował m.in. w Przedsiębiorstwie Geologicznym, oraz Instytucie Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego „ORGBUD”. Należał do „Solidarności”.
Zmarł 6 kwietnia 2015, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Rozmowę audio nagrał w 2011 roku w Warszawie Łukasz Kamil Kamiński, sygnatura AHM_2547.

Tadeusz Nawrot - galeria