Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Józef Zielke - biogram

Urodził się 18 marca 1925 w Emilianowie w rodzinie Heleny z domu Kikut i Kazimierza Zielków. Jego rodzice pochodzili z rodzin ziemiańskich. Ojciec był z wykształcenia rolnikiem, pracował w przemyśle motoryzacyjnym, pochodził z Kaszub. Matka zajmowała się wychowywaniem dzieci i opieką nad domem. Przed wybuchem II wojny światowej rodzina Zielków mieszkała w Bydgoszczy, gdzie ojciec współprowadził z bratem spółkę komunikacyjną. Józef Zielke edukację rozpoczął od szkoły w Obornikach k. Poznania.
Po wybuchu wojny w związku z trudną sytuacją Polaków w Bydgoszczy rodzina Zielków ostatecznie zdecydowała się wyjazd: matka wraz z dziećmi zamieszkała u rodziny na wsi, w Szwarcenowie k. Lubawy, gdzie Józef Zielke z rodzeństwem pracował w gospodarstwie. Ojciec w tym czasie podjął pracę w Warszawie. W 1940 roku matka z dziećmi przeniosła się do stolicy. Józef Zielke początkowo pracował w rodzinnej firmie przewozowej, następnie w domu przy rektyfikowaniu bimbru i handlu czystym spirytusem. W tym czasie zaangażował się w działalność konspiracyjną. W 1942 roku nawiązał pierwszy kontakt z Armią Krajową, w kwietniu 1943 wstąpił do podchorążówki grupy artyleryjskiej „Granat” w pułku „Baszta”, 10. Kadrowy Pułk Artylerii AK (pod ps. „Bryzg”).
W czasie powstania warszawskiego Józef Zielke walczył na Mokotowie. Służył w Dowództwie Sekcji Telefonicznej, był odpowiedzialny za łączność. We wrześniu 1944 roku przeprawił się wraz ze swoim oddziałem kanałami z Mokotowa do Śródmieścia, gdzie otrzymał nową legitymację do batalionu „Kiliński”. Po upadku powstania działał w kompanii porządkowej, a następnie wraz z bratem Lechem trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do obozu jenieckiego Mühlberg nad Elbą (Stalag IV B). Po wyzwoleniu ukończył dwie klasy gimnazjum w Göttingen.
W maju 1946 wrócił do Polski. Zamieszkał wraz z rodziną w Gorzowie Wielkopolskim, pracował w gospodarstwie rolnym. Mimo problemów wynikających z przynależności do AK ukończył gimnazjum i liceum oraz zdał maturę, następnie dostał się na studia leśnicze do Poznania. Po studiach ożenił się z Janiną Mączką, z którą miał trójkę dzieci. Był leśnikiem, pracował w nadleśnictwie Lasów Państwowych m.in. w Obornikach, Kraśniku i Parczewie. Później przeprowadził się do Lublina. Podczas edukacji i w trakcie pracy miał wielokrotnie problemy z powodu swojej działalności w AK. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Zmarł 27 sierpnia 2016 w Kanadzie.

Rozmowę audio nagrał Łukasz Kamil Kamiński w 2012 roku w Lublinie, sygnatura AHM_2629.

Józef Zielke - galeria