Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Lesław Pfützner - biogram

Urodził się 20 lutego 1929 we Lwowie, w rodzinie Stefanii z domu Janiszewskiej i Kazimierza Pfütznerów. Jego ojciec prowadził firmę chemiczno-laboratoryjną we Lwowie, matka była z wykształcenia nauczycielką. Lesław Pfützner od 1936 roku do wybuchu II wojny światowej uczęszczał do prywatnej szkoły H. Makowieckiej i A. Filskiej.
W październiku 1939 jego ojciec został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu na Zamarstynowie. Lesława Pfütznera razem z resztą rodziny wywieziono w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 do Kazachstanu. Dotarli do stacji Żangistobe, skąd przetransportowano ich do oddalonej o 120 kilometrów wsi Bigacz. Lesław Pfützner uczęszczał tam do rosyjskiej szkoły. We wrześniu 1940 jego ojciec został zwolniony z więzienia, zaś 31 maja rodzina przebywająca na zesłaniu otrzymała zezwolenie na powrót do Lwowa. Dotarli do niego tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich. We Lwowie Lesław Pfützner uczęszczał na tajne komplety zorganizowane przez dawną dyrektorkę szkoły, Helenę Makowiecką. W 1943 roku przystąpił do konspiracyjnego harcerstwa – Hufców Polskich. Po ponownym wkroczeniu wojsk sowieckich do Lwowa, we wrześniu 1944 zapisał się do dziesięciolatki utworzonej na bazie dawnego VIII Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego. Na początku 1945 roku jego ojca ponownie aresztowano i wywieziono do obozu pracy w Donbasie, z którego powrócił w czerwcu.
W kwietniu 1946 Lesław Pfützner zdał maturę, po czym wraz z rodziną został repatriowany do Gliwic. Tam podjął studia na wydziale chemicznym Politechniki Śląskiej. Po ukończeniu studiów otrzymał nakaz pracy w fabryce materiałów pirotechnicznych w Krywałdzie (Zakłady Chemiczne Krywałd Erg), gdzie po pewnym czasie awansował na kierownika Wydziału Materiałów Wybuchowych Górniczych. W 1955 roku ożenił się z Teresą Tomaszewicz. W 1956 rokuzostał zatrudniony w biurze projektowym Proerg w Katowicach. Po trzech latach wrócił do Krywałdu na stanowisko szefa produkcji, następnie pracował w Sochaczewie w Zakładach Chemicznych Boryszew. W 1975 roku podjął pracę w biurze projektów w Warszawie, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Nie zrezygnował jednak z działalności zawodowej aż do 2003 roku. W latach 80. brał udział w działalności opozycyjnej, w wyborach 1989 roku był mężem zaufania Jacka Kuronia. Wraz z żoną, Teresą Pfützner, mają dwoje dzieci. Mieszkają w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Monika Ciosek w latach 2009–2010 w Warszawie, sygnatura AHM_1757.
Zobacz też relację Teresy Pfützner, sygnatura AHM_1758.


Lesław Pfützner - galeria