Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Maria Stypułkowska-Chojecka - biogram

Urodziła się 24 września 1926 na warszawskiej Woli jako jedyne dziecko Ireny z domu Obrzydowskiej i Jana Stypułkowskiego Jej ojciec pracował w kolejowych warsztatach naprawczych.
Od 1937 roku działała w harcerstwie. We wrześniu 1939 była w pogotowiu wojennym harcerek na Dworcu Głównym. W czasie okupacji niemieckiej, w 1941 roku, przeszła przeszkolenie dla łączniczek i sanitariuszek. W sierpniu 1942 w Szarych Szeregach przyjęła pseudonim „Kama”.
Od 1943 roku służyła w oddziale dywersji bojowej Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej „Agat” (potem „Pegaz”), jednostce skoncentrowanej na walce z Gestapo. Odbyła szkolenie w szkole podchorążych. Uczestniczyła w siedmiu akcjach bojowych, w tym w zamachach na oficerów Gestapo: Weffelsa, Kutscherę, Stamma i Koppego.
W powstaniu warszawskim z oddziałem, włączonym do batalionu „Parasol”, walczyła na Starym Mieście, Woli, w Śródmieściu, na Czerniakowie.
Wróciła do Warszawy w lutym 1945. Wyszła za mąż za Jana Chojeckiego, kolegę z oddziału. Ukończyła zaoczne liceum i studia pedagogiczne. Pracowała jako metodyk nauczania i jako redaktor w kilku wydawnictwach. Wychowała dwóch synów.
Była przewodniczącą Komisji Historycznej i Współpracy z Młodzieżą środowiska żołnierzy „Parasola”. Działała także w Stowarzyszeniu Szarych Szeregów, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich, Zarządzie Głównym ZBoWiD-u.
W 2007 roku otrzymała stopień majora Wojska Polskiego. Została odznaczona orderem Virtuti Militari V klasy.
Zmarła 5 lutego 2016 w Warszawie.
Rozmowę audio nagrał Przemysław Sieradzan w 2007 roku w Warszawie,
sygnatura AHM_0453.