Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Barbara Lulińska - biogram

Urodziła się 25 listopada 1932 w Warszawie jako starsza z dwóch córek państwa Sobierajskich. Rodzice należeli do inteligencji pracującej, przed wojną pracowali w magistracie na pl. Bankowym, oboje mieli wykształcenie wyższe (matka prawnicze, ojciec skończył Szkołę Inżynierską im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda). Mieszkali w Warszawie na ul. Żelaznej. Po urodzeniu dzieci matka zajęła się wychowywaniem córek.
Po wybuchu II wojny światowej ojciec Barbary Lulińskiej pełniąc służbę w wojskach pancernych został ciężko ranny nad Bugiem i jeszcze jesienią 1939 roku wrócił do Warszawy. Ona wraz z matką, ciotkami, wujem i kuzynostwem w tym czasie zamieszkała u babci i okupację niemiecką spędziła w stolicy. W 1940 roku w wieku 8 lat rozpoczęła naukę w szkole powszechnej w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym „Rodziny Marii” (zaczęła chodzić od razu do 3 klasy, ponieważ wcześniej przerobiła materiał dwóch klas w domu z ciotką). Do 1944 roku skończyła w tej szkole 6 klasę. Uczęszczała również na tajne komplety. W pierwszych dniach powstania warszawskiego rodzina Barbary Lulińskiej ukrywała się w mieszkaniach i piwnicach. W nocy z 8 na 9 sierpnia zostali wyprowadzeni przez Niemców i dołączeni do kolumny wypędzanych z miasta. Przy kościele św. Stanisława na Woli odseparowano mężczyzn od kobiet. Barbara Lulińska wraz z matką i krewnymi zostały przekierowane na Dworzec Zachodni, załadowane do pociągów i dowiezione do obozu przejściowego w Pruszkowie, z którego udało im się wydostać. Znalazły schronienie u krewnych matki w Pruszkowie, a po upadku powstania przeniosły się do siostry ciotecznej matki w Radomiu, gdzie Barbara Lulińska pobierała nauki w domu. Jej matka zaczęła tam pracować w Radomskich Zakładach Obuwniczych Bata. W tym czasie dowiedziały się, że ojciec Barbary Lulińskiej został wysłany do Kłodzka, do warsztatów samochodowych AEG. Następnie zimą przeniosły się do rodzinnego majątku Czołomyje pod Siedlcami. Barbara Lulińska latem eksternistycznie zdała do drugiej klasy gimnazjum w miejscowości Mordy. Majątek Czołomyje był punktem, do którego zjeżdżali się po kolei ocaleli członkowie rodziny, w tym ojciec Barbary.
W 1945 roku całą rodziną powrócili do Warszawy, gdzie ojciec ponownie objął posadę w magistracie w wydziale komunikacyjnym. Barbara Lulińska poszła do Prywatnej Szkoły Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego Heleny Rzeszotarskiej, gdzie zapisała się do Sodalicji Mariańskiej, a następnie uczęszczała do żeńskiego gimnazjum im. Jana Kochanowskiego. Maturę zdała w 1950 roku. Studiowała dziennikarstwo na Wydziale Filozoficzno-Społecznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1955 roku wyszła za mąż. Całe życie pracowała jako dziennikarka.

Rozmowę audio nagrała Zofia Stopa w 2013 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2974.

Barbara Lulińska - galeria