Małgorzata Grześkowiak

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Małgorzata Grześkowiak - biogram

Urodziła się 9 czerwca 1927 w Warszawie w rodzinie Jana i Walerii Boruckich. Miała dwoje rodzeństwa. Jej ojciec pracował w zarządzie miejskim. Mieszkali na osiedlu Placówka pod Warszawą. Małgorzata Grześkowiak początkową edukację pobierała w domu. W 1935 roku rozpoczęła naukę w trzeciej klasie. W trakcie okupacji w 1941 roku skończyła szkołę. Dorabiała w Warszawie malowaniem spinek-wsuwek. Sąsiadka Boruckich Zofia Skonieczna ps. „Sowa”, komendantka Rejonu Łomianki z Wojskowej Służby Kobiet AK, zaproponowała Małgorzacie Grześkowiak przystąpienie do konspiracji. Po zaprzysiężeniu w maju 1944 zaczęła działać jako łączniczka i zwiadowca o pseudonimie „Śmieszka” w Zgrupowaniu AK Kampinos. Została przeniosła się do Zakładu dla Niewidomych w Laskach, gdzie poznała swojego dowódcę, kapitana Józefa Krzyczkowskiego ps. „Szymon”, Komendanta VIII Rejonu „Łęgów” VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu AK, rannego w trakcie powstania warszawskiego, podczas którego dowodził Grupą „Kampinos”. Kolejnymi dowódcami byli por. Adolf Pilch ps. „Dolina” (któremu Małgorzata Grześkowiak przynosiła meldunki) oraz mjr Alfons Kotowski ps. „Okoń”.
Po zakończeniu wojny Małgorzata Grześkowiak wznowiła edukację w Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego, gdzie zdała maturę w 1947 roku. Równolegle do nauki w 1946 roku zatrudniła się w Głównym Urzędzie Statystycznym. W latach 1947–1948 z powodu przynależności do AK dwukrotnie mimo zdanego egzaminu nie została przyjęta na studia medyczne (w Warszawie i w Gdańsku). Zaczęła naukę w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej, którą ukończyła w 1951 roku uzyskując dyplom psychologa klinicznego. Odbyła praktyki w zakładzie w Kościanie i Tworkach. W międzyczasie w 1950 roku zwolniła się z pracy w GUS-ie. Pracowała jako kurator dla nieletnich, a rok później została przyjęta na Akademię Medyczną w Warszawie. W 1955 roku wyszła za mąż za Kazimierza Grześkowiaka.
Małgorzata Grześkowiak studia medyczne ukończyła w 1958 roku i zaczęła praktykę lekarską w szpitalu na Solcu i w przychodni na Krzywym Kole. W 1962 roku zdała egzamin na specjalizację I stopnia z chorób wewnętrznych. Ukończyła również kurs i specjalizację z reumatologii, później nadzorowała pracę lekarzy tej specjalizacji w Warszawie. Pracowała i kierowała wieloma przychodniami w stolicy (m.in. Stołeczna Przychodnia Reumatologiczna przy ul. Barskiej, Przychodnia Fundacji Pomocy na Rzecz Żołnierzy AK). W latach 1982–1986 pracowała jako lekarz w Tebessie (Algieria). Razem z mężem miała jedną córkę. Małgorzata Grześkowiak zmarła 12 lutego 2017 roku w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Michałkiewicz w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1840.

Małgorzata Grześkowiak - galeria