Danuta Maria Kucharska-Paluszkiewicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Danuta Maria Kucharska-Paluszkiewicz - biogram

Urodziła się 16 września 1929 w Warszawie w rodzinie Kazimiery z domu Dąbrowskiej i Kazimierza Kucharskich, jako starsza z dwojga dzieci. Pochodziła z inteligenckiej rodziny, związanej z Warszawą. Dziadek Kazimierz był inżynierem dróg i mostów, pracował w przedsiębiorstwie inż. Kierbedzia. Ojciec Danuty Kucharskiej-Paluszkiewicz był dyplomowanym technikiem, ukończył Szkołę Inżynierską im. Wawelberga i Rotwanda, pracował w elektrowni, później wraz ze swoim ojcem i bratem założył przedsiębiorstwo taksówkowe „Bracia Kucharscy”. Matka w przedsiębiorstwie zajmowała się sprawami księgowości, zajmowała się także wychowywaniem dzieci. Danuta Kucharska-Paluszkiewicz uczęszczała na pensję do Liceum im. Leonii Rudzkiej w Warszawie.
Wojna zastała Danutę Kucharską-Paluszkiewicz na letnisku w Józefowie. 6 września rodzina wróciła do Warszawy. Pod okupacją Danuta Kucharską-Paluszkiewicz kontynuowała naukę w szkole powszechnej, uczęszczała także na tajne komplety. Zaangażowała się w działalność konspiracyjną w harcerstwie w ramach tzw. patronatu, została przydzielona do pomagania przy opiece nad żołnierzami w Szpitalu Ujazdowskim. Podczas powstania Danuta Kucharska-Paluszkiewicz działała jako kurier i łączniczka (ps. „Piszcząca”) w batalionie AK im. Jana Kilińskiego pod dowództwem rtm. Henryka Roycewicza „Leliwy”.
Po wojnie Danuta Kucharska-Paluszkiewicz uczyła się w Liceum im. Tadeusza Reytana. Po zdanej maturze podjęła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, jednocześnie pracując w Stołecznej Radzie Narodowej przy ul. Karowej, w wydziale zatrudnienia. W roku 1949 wychodząc z wykładu, została zabrana przez SB i przewieziona do wrocławskiego więzienia na ul. Kleczkowskiej (tzw. „Klęczki”), gdzie była przesłuchiwana i po niedługim czasie wypuszczona. Po studiach rozpoczęła pracę w Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, gdzie przepracowała 40 lat do emerytury w 1982 roku. W międzyczasie objęła kierownicze stanowisko w Klubie Książki i Pracy na ul. Lindleya, w Akademii Medycznej, który prowadziła osiem lat. Swojego męża, dziennikarza Dionizego Paluszkiewicza, poznała w Zakopanym w 1960 roku (zmarł w 1996 roku, nie mieli dzieci). Danuta Kucharska-Paluszkiewicz mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrał Damian Wilczyński w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1715.

Danuta Maria Kucharska-Paluszkiewicz - galeria