Elżbieta Przewłocka

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Elżbieta Przewłocka - biogram

Urodziła się 20 maja 1926 w pałacu w Konarzewie pod Poznaniem jako pierwsza z ośmiorga dzieci Teresy z d. Zamoyskiej i Romana Czartoryskich. Ojciec w czasie I wojny służył w armii austriackiej, w 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego, awansując do stopnia kapitana. Matka studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Rodzice pobrali się w 1925 roku i zamieszkali w rodzinnym majątku Konarzewo. Dzieci pobierały edukację w domu u prywatnych nauczycielek, co roku zdając egzaminy w pobliskiej szkole.
Po wybuchu wojny w 1939 roku ojciec jako żołnierz polskiej armii trafił do obozu jenieckiego Murnau, skąd powrócił w 1945 roku. Matka wraz z dziećmi mieszkała w Konarzewie podległym niemieckiemu zarządcy, później musiała opuścić majątek. Dzieci zostały umieszczone w posiadłościach różnych krewnych: na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podkarpaciu. Elżbieta Przewłocka w roku szkolnym 1942/1943 uczyła się w szkole sióstr niepokalanek w Szymanowie, później kontynuowała naukę w Trzebieniu pod Magnuszewem, gdzie przebywała wraz z matką i rodzeństwem. Po wkroczeniu Rosjan w 1944 roku ewakuowała się z bliskimi za linię frontu, zamieszkała w Lublinie i tam ukończyła klasę maturalną.
Latem 1945 roku rodzina przeniosła się do Puszczykówka pod Poznaniem. Elżbieta Przewłocka podjęła studia na wydziale prawno-ekonomicznym uniwersytetu w Poznaniu i po czterech latach ukończyła je bez uzyskania magisterium. W 1949 roku przeprowadziła się do Warszawy. W 1950 roku wyszła za mąż za Janusza Przewłockiego; urodziła dwoje dzieci. Podejmowała się rożnych zajęć zarobkowych, m.in. była sekretarką w szkole, redaktorką w wydawnictwie, wstępnie opracowywała wyniki badań socjologicznych. W czasie stanu wojennego zrezygnowała z zatrudnienia w Instytucie Wydawniczym PAX w geście solidarności z mężem, działaczem KOR, internowanym i zwolnionym z pracy w tej samej instytucji. Po przejściu na emeryturę zajmowała się wnukami, zaangażowała w działalność społeczną i dobroczynną na terenie swojej dzielnicy, Mokotowa. Jej mąż był współtwórcą Archiwum Wschodniego, zastępcą prezesa Związku Sybiraków, kolekcjonerem. Elżbieta Przewłocka po zaprzestaniu pracy społecznej poświęciła się porządkowaniu i opracowaniu rodzinnej dokumentacji. Zmarła w 2016 roku.

Rozmowę audio nagrał Jerzy Łepkowski w 2012 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2770.

Elżbieta Przewłocka - galeria