Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Marek Getter - biogram

Urodził się 10 stycznia 1930 w Warszawie, jako młodszy z dwóch synów Edmunda Gettera i Kazimiery z Dworakowskich. Rodzina była zamożna. Ojciec pracował jako księgowy w Zakładach Mechanicznych Lilpop, Rau i Loewenstein. Matka zajmowała się gospodarstwem domowym oraz wychowywaniem synów.
Marek Getter dzieciństwo spędził w warszawskim Śródmieściu, a następnie w Międzylesiu, gdzie jego ojciec wybudował dom. W Międzylesiu Marek Getter zaczął naukę w prywatnej szkole prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi (jego ciotka, Matylda Getter, była przełożoną warszawskiej prowincji Zgromadzenia). W październiku 1939 po wznowieniu działalności szkół kontynuował edukację w międzyleskiej szkole powszechnej. Następnie realizował program gimnazjum na tajnych kompletach prowadzonych przez nauczycieli dawnej prywatnej szkoły Eugenii Ossowskiej w Aninie, od 1943 roku działającej pod przykrywką zawodowej szkoły handlowej.
Państwo Getterowie w czasie okupacji wynajmowali pokoje w domu rodzinnym w Międzylesiu. Na prośbę matki Matyldy Getter dwukrotnie udzielili schronienia Żydom. W lipcu 1944 wobec nadciągającego frontu rodzina została zmuszona do opuszczenia domu, a następnie wyprowadzona na Grochów. W sierpniu 1944 brat Marka Gettera, Leszek, został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd wrócił dopiero w 1947 roku. Po zajęciu Pragi przez wojska radzieckie Marek Getter udał się z rodzicami z powrotem do Międzylesia.
Bezpośrednio po zakończeniu wojny Marek Getter uczył się w gimnazjum w Wawrze, następnie w liceum im. Władysława IV, potem w liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1948 roku, po zdanej maturze, został studentem Wydziału Polonistycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył studia w 1952 roku.
Jeszcze jako student podjął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Po ukończeniu studiów pracował w Bibliotece Narodowej. W 1957 roku został zatrudniony w Instytucie Historycznym PAN, najpierw w Zakładzie Historii Polski w II Wojnie Światowej, potem w Zakładzie Dokumentacji, gdzie pozostał aż do przejścia na emeryturę w 1995 roku.
Zainteresowania Marka Gettera skupiały się przede wszystkim na historii okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich. Jest autorem i współautorem prac poświęconych wojnie we wrześniu 1939 roku, okupacji niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie i powstaniu warszawskiemu. Współpracował przy tworzeniu „Bibliografii historii Polski XIX wieku” i „Bibliografii historii Polski XIX i XX wieku”, opracował także kilkadziesiąt biogramów zamieszczonych w „Polskim Słowniku Biograficznym”.
W 1965 roku został członkiem Towarzystwa Miłośników Historii. Od 1977 roku działał w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”.
Ożenił się w 1961 roku, miał jednego syna.
Zmarł w 2013 roku.

Rozmowę audio nagrał Łukasz Kamiński w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1698.

Marek Getter - galeria