Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Ryszard Witkowski - biogram

Urodził się 9 maja 1926 w Milanówku, jako młodsze z dwojga dzieci Józefa Witkowskiego i Felicji z domu Brodowskiej. Ojciec był naczelnikiem poczty. Po jego śmierci w 1928 roku rodzinę utrzymywała matka, która prowadziła zakład fotograficzny. Ryszard Witkowski uczył się w szkole powszechnej w Milanówku i w gimnazjum w Pruszkowie. Należał do harcerstwa.
Po wybuchu wojny matka Ryszarda Witkowskiego zadecydowała o tym, by wraz z kuzynem ewakuował się na wschód. Dotarł do Brześcia nad Bugiem, gdzie był świadkiem wspólnej defilady wojsk niemieckich i sowieckich. Po powrocie do domu w październiku 1939 kontynuował naukę w szkole zawodowej i na tajnych kompletach. W latach 1942–1943 pracował w zakładach Škoda, w latach 1943–1944 w fabryce obrabiarek Pionier. Jego rodzina ukrywała w swoim domu trzech Żydów, za co otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W 1941 roku Ryszard Witkowski wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej, a wiosną 1942 roku został żołnierzem AK, ps. „Orliński”. Kolportował podziemną prasę i osłaniał alianckie zrzuty. Po powstaniu współpracował z komórką „Foto” Delegatury Rządu na Kraj.
W 1945 roku zdał maturę, w 1949 roku ukończył studia lotnicze w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga i Rotwanda. W 1945 roku ukończył także kursy szybowcowe, a w 1946 roku kurs pilotażu samolotowego.
Po ukończeniu studiów podjął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa. Po dwóch tygodniach został aresztowany przez UB i na kilkanaście dni osadzony w areszcie w Grodzisku Mazowieckim. Nie zgodził się na współpracę, przez co stracił zatrudnienie i licencję pilota. Przez cztery lata pracował w zakładach Zelmot. W 1955 roku wrócił do Instytutu Lotnictwa, odzyskał też uprawnienia do latania. Specjalizował się w lotnictwie śmigłowcowym. Jako jeden z pięciu pierwszych Polaków uzyskał licencję pilota śmigłowcowego. Na śmigłowcu SM-1 ustanowił rekord świata w czasie wznoszenia na 3000 metrów. W 1962 roku ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Od 1960 roku szkolił pilotów śmigłowców, m.in. w ZSRR, Indonezji, Kanadzie i Libii. W latach 70. prowadził wykłady na temat agrolotnictwa na politechnice w Cranfield. Uczestniczył w Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata jako członek jury. Był także biegłym sądowym w zakresie badania wypadków lotniczych.
W 1986 roku z powodów zdrowotnych zakończył karierę lotniczą, na początku lat 90. przeszedł na emeryturę. Działał społecznie w organizacjach zrzeszających lotników.
Ożenił się w 1961 roku, miał córkę.
Zmarł 14 marca 2022.

Rozmowę audio nagrał Jakub Rokicki w 2014 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3110.

Ryszard Witkowski - galeria