Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Zofia Melechówna - biogram

Urodziła się 20 stycznia 1926 w Wilnie, jako czwarte z pięciorga dzieci Aliny z domu Rutkowskiej i Aleksandra Melechów. Jej ojciec, z pochodzenia Tatar, przed wojną był kapitanem Wojska Polskiego. Matka pochodziła ze szlacheckiej rodziny, była śpiewaczką operetkową. Dwoje rodzeństwa zmarło we wczesnym dzieciństwie, a młodszy brat – w czasie wojny.
Zofia Melechówna spędziła wczesne dzieciństwo w majątku ojca w Afindziewiczach koło Wilna. W 1934 roku jej rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie ojciec pełnił służbę wojskową w składnicy uzbrojenia w Cytadeli, a matka prowadziła gabinet kosmetyczny. Zofia Melechówna rozpoczęła edukację w szkole Rodziny Wojskowej na Cytadeli, potem w szkole powszechnej na ul. Felińskiego. W 1939 roku jej rodzina wróciła na Wileńszczyznę.
Po wybuchu wojny Zofia Melechówna przez dwa lata kontynuowała naukę w polskim gimnazjum im. Zygmunta Augusta, następnie w litewskiej szkole handlowej w Wilnie. Jednocześnie zajmowała się prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa w Afindziewiczach, gdzie w czasie okupacji jej ojciec pracował jako młynarz.
Po zakończeniu wojny rodzinie groziła wywózka w głąb ZSRR, wobec czego zdecydowali się na zostawienie rodzinnego majątku i wyjazd do Polski. Początkowo trafili do Legnicy, potem do Kalisza. Osiedlili się w Pile, gdzie mieszkała już starsza siostry Zofii Melechówny.
Zofia Melechówna kontynuowała naukę w liceum w Łodzi. W 1946 roku zdała maturę i została przyjęta na Wydział Aktorski łódzkiej PWST. Na ostatnim roku cały jej rocznik przeniesiono na życzenie Leona Schillera do Warszawy. Studia ukończyła w 1951 roku.
Początek jej kariery aktorskiej związany był z teatrami w Warszawie, Olsztynie, Bielsku-Białej, Cieszynie i Rzeszowie. W 1958 roku związała się na stałe z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę.
Wśród swoich licznych ról Zofia Melechówna wyróżnia występ w swoim debiucie, jako Fijałkowska w spektaklu „Zwycięstwo” w Teatrze Ateneum, a także rolę Smugoniowej w „Uciekła mi przepióreczka” w teatrze w Bielsku Białej i rolę Balladyny w teatrze w Rzeszowie.
Poza pracą aktorską działała w związkach zawodowych w swoim teatrze. Była też członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała z młodzieżą jako instruktorka kół teatralnych i teatrów amatorskich na Kujawach i Pomorzu.
Jako członkini „Solidarności” wzięła udział w kampanii zachęcającej do głosowania na kandydatów „Solidarności” w wyborach w 1989 roku.

Rozmowę audio nagrał Grzegorz Kaczorowski w 2019 roku w Toruniu, sygnatura AHM_ 3739.

Zofia Melechówna - galeria