Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Andrzej Heidrich - biogram

Urodził się 6 listopada 1928 w Warszawie jako starszy z dwóch synów Adolfa Heidricha i Zofii z Osińskich. Jego ojciec, z pochodzenia Morawianin, przed ślubem z matką zmienił wyznanie z protestanckiego na katolickie i przyjął imię Zbigniew.
Andrzej Heidrich wczesne dzieciństwo spędził w Głownie, gdzie jego ojciec pracował w zakładach Norblina. W 1936 roku wraz z matką i bratem wrócił do Warszawy, ojciec dojeżdżał do nich z Głownia. W czerwcu 1939 jego matka nagle zmarła.
Andrzej Heidrich rozpoczął naukę w Prywatnej Koedukacyjnej Szkole Powszechnej „Rodziny Wojskowej” na Żoliborzu, następnie kontynuował ją, już w czasie okupacji, w gimnazjum graficznym przy ulicy Konwiktorskiej. W tym samym czasie uczęszczał także na tajne komplety i należał do Szarych Szeregów.
Podczas powstania warszawskiego mieszkał na ulicy Śmiałej na Żoliborzu i wspierał walczące w tej okolicy oddziały powstańcze, jednak nie był formalnie członkiem żadnego oddziału. We wrześniu 1944 trafił wraz z ojcem i bratem do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd zostali wywiezieni przez Niemców w okolice Kielc. Po ucieczce z transportu zamieszkali w Częstochowie, gdzie doczekali końca wojny. Wówczas Andrzej Heidrich wrócił do Warszawy, gdzie kontynuował przerwaną naukę w gimnazjum graficznym. Następnie ukończył liceum plastyczne, a po maturze rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Książki. Ukończył je z wyróżnieniem w 1954 roku.
Andrzej Heidrich jeszcze w trakcie studiów rozpoczął współpracę z wydawnictwem Czytelnik. W 1974 roku został w nim naczelnym grafikiem. Pracował w Czytelniku aż do przejścia na emeryturę w 1990 roku.
Najbardziej znane dzieło Andrzeja Heidricha to opracowanie wzoru graficznego banknotów używanych w Polsce. Pierwszy zaprojektowany przez niego banknot wszedł do obiegu w 1974 roku – od tego czasu wszystkie polskie banknoty to prace jego autorstwa. Projektował także znaczki pocztowe, herby dla miast i województw, odznaczenia wojskowe, policyjne i państwowe, pieczęcie dla kancelarii prezydenckiej, wzór dowodu osobistego oraz paszportu. Jest również autorem wielu okładek oraz ilustracji do książek.
Zmarł w 2019 roku.

Rozmowę audio nagrała Ewa Wołkanowska w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0109.

Andrzej Heidrich - galeria