Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Danuta Rossman - biogram

Urodziła się 2 września 1922 w Warszawie, w rodzinie Witolda i Heleny Zdanowiczów. Miała młodszego brata Przemysława. Jej ojciec pracował w banku PKO. Dzieciństwo spędziła na warszawskim Mokotowie i w należącym do rodziny majątku Olesinek koło Góry Kalwarii. Od roku 1935 roku uczęszczała do gimnazjum Królowej Jadwigi, gdzie należała do 14 Warszawskiej Drużyny Harcerek „Błękitna Czternastka”.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku Danuta Rossman wzięła udział w obronie stolicy, zgłaszając się do służby sanitarnej. Pomagała jako ochotniczka uchodźcom z terenów objętych walkami, żołnierzom broniącym Warszawy, a także rannym w szpitalu wojskowym na Ujazdowie. Podczas okupacji kontynuowała naukę na tajnych kompletach, uzyskała maturę, a następnie studiowała w Wolnej Wszechnicy. Działała także w organizacji małego sabotażu „Wawer” i w Szarych Szeregach. Była łączniczką Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”. W konspiracji poznała też swojego przyszłego męża, Jana Rossmana, ps. „Kuna”.
Podczas powstania warszawskiego Danuta Rossman ps. „Danka” była łączniczką, a następnie komendantką oddziału kobiet w Batalionie „Iwo”, walczącym w Śródmieściu Południowym. Miała stopień podporucznika. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego w Niemczech, najpierw w Sandbostel, a następnie w Molsdorf. Po wyzwoleniu obozu odnalazła w Niemczech Jana Rossmana, swojego narzeczonego, który również przebywał w niewoli. Para wzięła ślub w Niemczech i razem wróciła do Warszawy.
Po powrocie do Polski Danuta Rossman zajęła się domem i wychowaniem dzieci. Razem z mężem działała w ZHP aż do momentu likwidacji tej organizacji w roku 1949. W grudniu 1956 uczestniczyła w reaktywowaniu ZHP. Angażowała się w działalność Związku do przełomu lat 50. i 60., zajmując się m.in. kształceniem instruktorów. W latach 60. zdecydowała się wystąpić z harcerstwa, nie zgadzając się na naciski polityczne ze strony władz komunistycznych. Do aktywności w ZHP powróciła po przełomie ustrojowym w 1989 roku. Po przejściu na emeryturę działała w środowisku seniorów harcerskich. Zmarła w 2018 roku.

Rozmowę audio nagrał Michał Piotrowski w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1242.

Danuta Rossman - galeria