Mirosław Chwiałkowski

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Mirosław Chwiałkowski - biogram

Urodził się 7 marca 1926 w Łodzi, jako najmłodsze z trojga dzieci. Ojciec, Kazimierz Chwiałkowski, pracował w przedsiębiorstwie spedycyjnym, matka prowadziła sklep spożywczo-kolonialny i zajmowała się domem. Mirosław Chwiałkowski wychowywany był w duchu patriotycznym; jego ojciec był założycielem i prezesem zwalczającego niemieckie wpływy Polskiego Związku Zachodniego na powiat brzeziński.
Pierwsze lata życia Mirosław Chwiałkowski spędził w rodzinnym mieście, w 1930 roku razem z rodziną przeniósł się do wypoczynkowej miejscowości Kaletnik pod Łodzią. Z tego okresu zapamiętał rozrywki w czasie wolnym, a także skomplikowane relacje z miejscową ludnością żydowską i niemiecką. Rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Różycy, klasę piątą i szóstą ukończył w szkole w Koluszkach. Należał także do harcerstwa. W czasie okupacji kontynuował naukę na tajnych kompletach gimnazjalnych i uczył się w konspiracyjnej podchorążówce.
W 1939 roku, jako harcerz, pomagał wojskom stacjonującym w Kaletniku. W 1940 roku wstąpił w szeregi ZWZ i przyjął pseudonim „Strzała”. Po przekształceniu ZWZ w AK trafił do oddziału dyspozycyjnego Kedywu, do sekcji minerów. Specjalizował się w konstruowaniu ładunków wybuchowych i naprawie broni, działał jako łącznik. Brał udział w aktach dywersji, m. in. wysadzaniu mostów i pociągów, a także w wykonywaniu wyroków.
W 1944 roku został osadzony w obozie pracy przymusowej w Tomaszowie Mazowieckim, w którym spędził około trzech miesięcy. Wycieńczony ciężką pracą w obozie, zapadł na dyfteryt i szkarlatynę. Przeżył dzięki przyjacielowi, który wyręczał go w pracy, dokarmiał i zdołał wydostać go z obozu do domu rodzinnego.
Po powrocie do Kaletnika Mirosław Chwiałkowski został wcielony przez dowództwo AK do nowego oddziału o charakterze partyzanckim. Założył też nową drużynę, która pełniła funkcję służby prewencyjnej, odbierając zrzuty i wykonując wyroki na folksdojczach. W styczniu 1945 jeden z żołnierzy z jego drużyny został aresztowany przez Gestapo, przez co Mirosław Chwiałkowski musiał się ukrywać. Zatrudnił się przy budowie lotniska koło Rogowa i tam doczekał do końca wojny.
W 1945 roku został ujawniony jako żołnierz AK przez swojego dowódcę, majora Adama Trybusa, ps. „Gaj”, dzięki czemu uniknął represji ze strony władzy komunistycznej. Po zakończeniu wojny zdał maturę i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, jednak pokazowe procesy przywódców AK uświadomiły mu rolę prawników w reżimie komunistycznym, dlatego zmienił wydział i ukończył studia na politechnice. Ożenił się, wychował syna.
Zmarł w 2016 roku.

Rozmowę audio nagrała Zofia Stopa w 2008 roku w Warszawie, sygnatura AHM_ 0751.

Mirosław Chwiałkowski - galeria