Andrzej Horoszkiewicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Andrzej Horoszkiewicz - biogram

Urodził się w 1919 roku w Rabce jako młodsze z dwojga dzieci Olgi z domu Rubin i Stefana Horoszkiewiczów. Miał starszą siostrę Marię. Ojciec, profesor medycyny, podczas I wojny światowej został dyrektorem szpitala im. Helclów w Krakowie. Matka pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej; była pediatrą, działała na rzecz prawa kobiet do studiowania. Na początku lat 20. rodzina przeniosła się do Poznania, gdzie ojciec objął katedrę medycyny sądowej na uniwersytecie; matka pracowała jako lekarz w gimnazjum sióstr urszulanek, później w kasie chorych i żłobkach publicznych. Andrzej Horoszkiewicz w 1936 roku ukończył gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu i podjął studia prawnicze na uniwersytecie. W 1939 roku wyjechał na praktykę w konsulacie generalnym w Paryżu.
W pierwszych dniach września 1939 powrócił do Polski. Po półtoramiesięcznej tułaczce dotarł do Krakowa, gdzie spotkał rodziców. Podjął pracę w składzie drzewa w Chabówce, a od sierpnia 1942 do końca 1944 roku w firmie drzewnej w Krakowie. Ojciec był delegatem RGO na powiat krakowski, prowadził komplety dla studentów medycyny UJ. Matka z powodu pochodzenia żydowskiego i powiązań z ZWZ-AK została przez Niemców rozstrzelana w Rabce w lipcu 1942. Ojciec zmarł w 1945 roku.
Andrzej Horoszkiewicz w 1946 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przeniósł się do Warszawy, założył rodzinę. Pracował w Centralnym Urzędzie Planowania, od 1948 roku w Komisji ds. Upaństwowienia Przedsiębiorstw, a po jej przekształceniu w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, gdzie zajmował się organizacją inwestycji i budownictwa. Po otrzymaniu wymówienia znalazł w 1954 roku zatrudnienie w Centralnym Zarządzie Zakładów Prefabrykacji, następnie w biurze inwestycji w Polskim Radiu. W latach 1957–1959 pełnił służbę dyplomatyczną jako zastępca stałego przedstawiciela PRL przy ONZ w Genewie. Od 1961 roku związał się z Polską Izbą Handlu Zagranicznego, został naczelnikiem wydziału krajów rozwijających się. Był delegatem do różnych organizacji, m.in. Międzynarodowej Izby Handlowej, ONZ, Międzynarodowego Biura Wystaw, uczestnikiem kongresów na całym świecie, przewodniczącym konferencji i organizatorem seminariów. W 1984 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł w 2019 roku w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Michałkiewicz w 2009 i 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1716.

Andrzej Horoszkiewicz - galeria