Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jerzy Hącia - biogram

Urodził się 6 listopada 1929 w Warszawie, jako jedyne dziecko Joanny z domu Zaczyńskiej i Feliksa Hąci. Ojciec był pracownikiem tramwajów miejskich oraz członkiem PPS-Frakcja Rewolucyjna, matka zarabiała szyciem.
Jerzy Hącia wychował się na Szmulowiźnie na Pradze Północ. W 1936 roku rozpoczął naukę w szkole powszechnej na ul. Otwockiej. Wrzesień 1939 przetrwał w Śródmieściu u wuja. W 1941 roku razem z matką przeprowadził się do rodziny, początkowo do Wieruszowa, następnie do Kraszewic. Mieszkali tam przez dwa lata. Jerzy Hącia nie chodził wówczas do szkoły i pomagał w gospodarstwie. W 1943 roku Niemcy aresztowali, osadzili na Pawiaku, a następnie zamordowali jego ojca. Oboje z matką powrócili wtedy do Warszawy, do jesieni 1944 roku mieszkali na warszawskiej Pradze. W tym czasie Jerzy Hącia handlował warzywami i tytoniem, by pomóc finansowo matce. Z prawej strony Wisły obserwował przebieg powstania warszawskiego, zapamiętał także wejście Rosjan do Warszawy we wrześniu 1944.
Na jesieni 1944 roku ze względu na trudną sytuację finansową Jerzy Hącia przeprowadził się na krótko do rodziny do Łukowa. Po powrocie do Warszawy kontynuował naukę w szóstej klasie szkoły powszechnej i następnie w gimnazjum na ul. Kawęczyńskiej. W 1947 roku wyjechał do rodziny do Wielunia, gdzie ukończył gimnazjum. Wrócił do Warszawy, został przyjęty do liceum im. A. Mickiewicza.
Po maturze w 1949 roku zatrudnił się jako pisarz na budowie. W tym samym roku zapisał się do ZMP i podjął studia na Politechnice Warszawskiej na kierunku budownictwo lądowe. Ukończył je ze stopniem inżyniera. W trakcie studiów pracował m. in. w Cukroprojekcie, gdzie brał udział w projektowaniu cukrowni. Po ukończeniu studiów dostał nakaz pracy w Wojskowym Biurze Projektów. Potem wrócił do Cukroprojektu na stanowisko starszego projektanta. W kolejnych latach zmienił pracę i przeniósł się do Chemadexu, w którym realizował projekty dla zagranicznych cukrowni. Za pośrednictwem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Polservice podjął pracę na wielu zagranicznych budowach, m.in. w NRD, ZSRR, Czechosłowacji. W kolejnych latach pracował też w Hiszpanii, na Kubie oraz w Libii, gdzie spędził pięć lat.
W 1986 roku przeszedł na emeryturę.

Rozmowę audio nagrał Jeremi Galdamez w 2019 roku w Stefanowie, sygnatura AHM_ 3716.

Jerzy Hącia - galeria