Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Jerzy Skrabek - biogram

Urodził się 31 maja 1924 w Radomiu, jako najstarsze dziecko Edmunda Skrabka i Adriany z Zawadzkich. Miał młodszą siostrę, Hannę. Jego ojciec był leśniczym, potem nadleśniczym. Matka w młodości działała w Państwowej Organizacji Wojskowej oraz w harcerstwie, po wyjściu za mąż zajmowała się domem.
Dzieciństwo spędził w leśniczówce w Suliszce, gdzie jego ojciec pracował jako leśniczy. Po przeniesieniu ojca rodzina przeprowadziła się do leśniczówki w Świerżach Górnych, w której mieszkała przez kolejnych 15 lat. Jerzy Skrabek szczegółowo opisuje relacje ludności polskiej z kolonistami niemieckimi zamieszkującymi sąsiednie wsie w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej i w jej trakcie, a także z okoliczną ludnością żydowską.
Jerzy Skrabek rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Nowej Wsi, kontynuował ją w szkole powszechnej w Radomiu. Uczęszczał do gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, lecz musiał przerwać naukę po drugiej klasie z powodu wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny uczył się na tajnych kompletach, uzyskał małą maturę.
Od marca 1940 roku należał do Związku Walki Zbrojnej, a następnie do Armii Krajowej. Jego zadania dotyczyły przede wszystkim łączności oraz wywiadu. W maju 1940 został aresztowany z grupą innych młodych mężczyzn, prawdopodobnie w celu wywiezienia na roboty do Niemiec, jednak udało mu się uciec z aresztu i w kolejnych latach ukrywał się przed władzami hitlerowskimi w okolicach swojej rodzinnej leśniczówki.
Po zakończeniu wojny podjął przerwaną edukację i w lipcu 1945 zdał maturę w liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował leśnictwo w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1951 roku uzyskał tytuł magistra. W kolejnych latach przygotowywał doktorat, jednak nigdy nie obronił pracy dyplomowej.
Przez całe życie zawodowe był związany z Wydziałem Leśnictwa na SGGW, gdzie pracował jako wykładowca i pracownik naukowo-techniczny. Do jego obowiązków należała też organizacja ćwiczeń w terenie i praktyk studenckich. Działał aktywnie w wielu stowarzyszeniach, m.in. w Związku Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszeniu Wychowanków SGGW, Rodzinie Leśników SGGW oraz w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Ożenił się w 1953 roku, miał dwóch synów.
Przeszedł na emeryturę w 1991 roku. Zmarł w 2019 roku.

Rozmowę audio nagrał Michał Osypowicz w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1304.

Jerzy Skrabek - galeria