Ksawery Mieczysław Szlenkier

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Ksawery Mieczysław Szlenkier - biogram

Urodził się 4 lutego 1920 w Cannes we Francji jako trzecie z pięciorga dzieci Haliny z domu Pfeiffer i Karola Szlenkiera. Rodzice pochodzili z rodzin bogatych przemysłowców. Ojciec był fizykiem, uczniem prof. Roentgena; po ukończeniu studiów przejął rodzinne interesy, które stanowiły główne źródło dochodu. Matka zajmowała się domem. Rodzina mieszkała przy ul. 6 Sierpnia w Warszawie. Ksawery Mieczysław Szlenkier początkowo uczył się w domu, w 1930 roku zdał egzamin do Gimnazjum im. Stefana Batorego. Po trzech latach rodzice wysłali go wraz z młodszym rodzeństwem do Gimnazjum Sanatoryjnego Męskiego dr. J. Wieczorkowskiego w Rabce. W 1936 roku został przeniesiony do matematyczno-przyrodniczego Liceum im. Sułkowskich w Rydzynie; zdał w nim maturę w 1939 roku.
Pierwsze lata II wojny Ksawery Szlenkier spędził w majątku wujostwa w Kluczkowicach koło Opola Lubelskiego. W 1943 roku wrócił do Warszawy; pracował w fabryce i uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej. Był członkiem AK o pseudonimie „Mietek”, należał do 1. Pułku Szwoleżerów im. J. Piłsudskiego. W pierwszej godzinie powstania warszawskiego został ranny w nogę podczas walk na Czerniakowie. Przebywał w szpitalu polowym, a następnie w obozie w Pruszkowie, skąd dzięki pomocy kuzynki udało mu się wydostać. Zamieszkał u starszej siostry pod Głownem. Jego rodzice na początku powstania zostali wypędzeni z domu przy ul. 6 Sierpnia – ojciec znalazł się w grupie mężczyzn zamordowanych w budynku GISZ-u, matka zginęła w obozie w Niemczech. Brat Karol i siostra Teresa uczestniczyli w walkach powstańczych; brat Tadeusz brał udział w bitwie o Anglię.
W styczniu 1945 roku Ksawery Szlenkier powrócił do rodzinnego majątku w Radachówce koło Kołbieli. Zajął się renowacją domu zniszczonego przez stacjonujące tam wcześniej wojsko radzieckie. W 1953 roku ożenił się z kuzynką Marią Rozmanit. Dochował dwóch córek, Haliny i Ewy. Utrzymywał się z uprawy warzyw i kwiatów, hodowli zwierząt, wyrobu profesjonalnych przyrządów precyzyjnych w ramach spółdzielni pracy. Zaprzestał aktywności zawodowej po ukończeniu 75 lat. Prowadził bardzo rodzinny tryb życia. Swojego dworku w Radachówce użyczył na potrzeby polskiej filmografii: zostały tam nakręcone m.in. „Panny z Wilka”, „Sława i chwała”, „Białe małżeństwo”, „Prawo ojca”, liczne filmy reklamowe. Zmarł w 2017 roku.

Rozmowę audio nagrała Anna Zalewska w 2011 roku w Radachówce koło Kołbieli, sygnatura AHM_2251.

Ksawery Mieczysław Szlenkier - galeria