Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Janusz Maciejewski - biogram

Urodził się 2 czerwca 1930 w Łodzi jako jedyne dziecko Leonarda Maciejewskiego i Julii z Rydzewskich. Oboje rodzice byli nauczycielami. Okres dzieciństwa spędził w Łodzi, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej. Podczas okupacji kontynuował naukę w domu, z ojcem, potem uczęszczał na tajne komplety. Pod koniec wojny pracował także w fabryce. Po wojnie kontynuował naukę w gimnazjum i w liceum. Zapisał się do harcerstwa, z którego zrezygnował po likwidacji ZHP. W 1948 roku, przed maturą, wraz z całą klasą zapisał się do ZMP.
Po zdaniu matury Janusz Maciejewski studiował na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego. W 1952 roku przeniósł się na Uniwersytet Warszawski. Magisterium obronił w 1956 roku, doktorat otrzymał w 1965 roku. Pracował w Instytucie Badań Literackich PAN i na Wydziale Polonistyki UW. Specjalizował się w historii literatury polskiej XVIII i XIX wieku, krytyce literackiej i socjologii literatury.
Od 1955 roku był członkiem Klubu Krzywego Koła. W 1968 roku opowiedział się po stronie strajkujących studentów, co poskutkowało utratą pracy na uczelni. Przez rok był bezrobotny, w 1971 roku został pracownikiem Pracowni Oświecenia IBL. Jednocześnie wykładał na Uniwersytecie Łódzkim, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Siedlcach i w Akademii Teatralnej w Warszawie. Publikował liczne artykuły w prasie. Od 1959 roku współpracował z czasopismem literackim „Współczesność”, publikował też w „Polityce”, „Twórczości” i w „Odrze”; redagował tygodnik „Literatura”. Był sekretarzem redakcji „Tekstów”.
Od 1973 roku należał do Loży Wolnomularskiej „Kopernik”, w późniejszych latach był także wielkim mistrzem honorowym Wielkiej Loży Narodowej Polski.
Od 1976 roku współpracował z KOR i KSS „KOR”. W 1981 roku brał udział w strajku okupacyjnym w Akademii Teatralnej. Od 1980 do 1993 roku działał w NSZZ „Solidarność”. W grudniu 1980, po liście protestacyjnym „Solidarności”, otrzymał blokowaną wcześniej docenturę w IBL. Rok później podjął także z powrotem pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Warszawskim. W 1989 roku otrzymał nominację profesorską.
W 1990 roku założył „Tygodnik Literacki”, którego został redaktorem, następnie działał w redakcji „Pisma Literackiego »Potop«” (przekształconego później w „Przegląd Literacki”). Od 1994 roku redagował rocznik „Napis”. Był członkiem polskiego PEN Clubu, a w latach 1999–2001 jego prezesem.
W 2000 roku przeszedł na emeryturę, nadal jednak recenzował okazjonalnie prace doktorskie i prowadził zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz projekty badawcze w IBL.
Zmarł w 2011 roku.

Rozmowę audio nagrał Marcin Mitzner w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2375.

Janusz Maciejewski - galeria