Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Ryszard Ruszkowski - biogram

Urodził się 5 listopada 1919 we wsi Lewiczyn w powiecie grójeckim jako piąte z sześciorga dzieci Zofii z Glinków i Stefana Ruszkowskiego. Jego ojciec był organistą w miejscowej parafii. Matka zajmowała się domem i dziećmi.
Do szkoły powszechnej Ryszard Ruszkowski chodził początkowo w Lewiczynie, potem w Prażmowie, dokąd jego rodzina przeniosła się około 1928 roku, aby ostatecznie ukończyć ją w Grójcu. Potem uczył się w grójeckim gimnazjum, które ukończył w 1937 roku. Naukę kontynuował w liceum w Dęblinie. Tam też w sierpniu 1939 ukończył kurs szybowcowy, który miał być wstępem do dalszego kształcenia się na pilota, jednak wybuch wojny przekreślił te plany.
W pierwszych dniach wojny Ryszard Ruszkowski powrócił z Dęblina do domu rodzinnego w Grójcu. W czasie okupacji uczył się w Państwowej Szkole Budownictwa w Warszawie, w której uzyskał w 1942 roku tytuł technika mierniczego. Następnie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Technicznej na Wydziale Mierniczym.
Ryszard Ruszkowski działał w Szarych Szeregach, a potem w AK okręgu grójeckiego w obwodzie „Głuszec”, jako żołnierz ps. „Mieszko”. W 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych Armii Krajowej ze stopniem kaprala podchorążego. Jego zadania obejmowały akcje sabotażowo-dywersyjne. Uczestniczył w marcu 1944 w udanej akcji odbicia więźniów z siedziby gestapo w budynku Caritas w Grójcu. Po wybuchu powstania warszawskiego jego zadaniem stało się przetransportowanie żołnierzy i broni pod Warszawę, ale jego oddział został rozwiązany przez dowództwo, gdy znalazł się pod Tarczynem.
Po wojnie Ryszard Ruszkowski kontynuował studia na Wydziale Geodezji na Politechnice Warszawskiej. Dyplom uzyskał w 1948 roku. Krótko potem podjął pracę w starostwie powiatowym w Grójcu. Po kilku miesiącach został zatrudniony w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym., gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę. W latach 1970–1972 pracował w NRD przy budowie m.in. wiaduktów kolejowych. W latach 1974–1975 był na kontrakcie w Libii, jego zadaniem było wytyczanie autostrad. Na emeryturę przeszedł w 1980 roku.
Był dwukrotnie żonaty, nie miał dzieci.
Zmarł 2 maja 2022.

Rozmowę audio nagrała Emilia Matuszewska w 2018 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3544.

Ryszard Ruszkowski - galeria