Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Aleksandra Rączka - biogram

Urodziła się 12 marca 1934 w majątku Mirogonowice koło Ostrowca Świętokrzyskiego jako trzecie z pięciorga dzieci Danuty z domu Wasiutyńskiej i Wincentego Reklewskich. Ojciec był ziemianinem; matka pochodziła z rodziny szlachecko-inteligenckiej, była córką Aleksandra Wasiutyńskiego, profesora Politechniki Warszawskiej zasłużonego dla rozwoju kolejnictwa w II Rzeczpospolitej. Aleksandra Rączka spędziła dzieciństwo w rodzinnym dworze w Mirogonowicach. O jej edukację dbały prywatne nauczycielki: Eugenia Kaniewska i Maria Benisławska.
W grudniu 1939 Aleksandra Rączka straciła ojca, który został zastrzelony jako przypadkowy świadek napadu rabunkowego. Rodzina spędziła w Mirogonowicach prawie cały okres wojny. W tym czasie do dworu przychodzili partyzanci ze zwalczających się formacji, m.in. z NSZ-tu i AL-u. W styczniu 1945 z powodu nadciągającego frontu Niemcy nakazali wszystkim opuszczenie dworu.
Po powrocie rodzina zastała dom zrujnowany. W dworze został zakwaterowany komisarz ludowy, który przejął pozostałe mienie, w związku z czym w marcu 1945 Danuta Reklewska przeniosła się z dziećmi do Ostrowca. Tam Aleksandra Rączka poszła do szóstej klasy szkoły powszechnej, a jesienią do gimnazjum. W 1946 roku została wysłana z dwiema starszymi siostrami, Konstancją i Teresą, do szkoły z internatem prowadzonej przez siostry Sacré Coeur w Polskiej Wsi w województwie wielkopolskim. W 1951 roku zdała maturę i wyjechała do Warszawy. Zamieszkała z siostrami, które już wcześniej podjęły tutaj studia wyższe. Zdawała na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, nie została jednak przyjęta. Kolejny rok spędziła jako wolny słuchacz na Wydziale Matematyki i pracowała, udzielając korepetycji. W kolejnej rekrutacji dostała się na Wydział Fizyki. W trakcie pierwszego roku studiów została wydalona z uczelni przez komisję dyscyplinarną po podważeniu opinii wykładowcy na temat procesu biskupa Kaczmarka. Wilczy bilet otrzymał również jej kolega, Ryszard Rączka (przyszły mąż), za udzielenie jej publicznego poparcia. Wówczas rozpoczęła pracę w charakterze laborantki w warszawskiej stacji chemiczno-rolniczej. W kolejnym roku ponownie dostała się na studia na Wydziale Fizyki UW, które ukończyła już bez przeszkód. W 1957 roku poślubiła Ryszarda Rączkę. Mieli pięcioro dzieci. Po urodzeniu czwartego dziecka Aleksandra Rączka zrezygnowała z pracy zawodowej. Jej mąż zrobił karierę naukową jako profesor fizyki teoretycznej; zmarł w 1996 roku. Aleksandra Rączka przez wiele lat angażowała się w opiekę nad wnuczętami, zbierała też materiały na temat historii swej rodziny.
Zmarła w Warszawie 13 września 2023.
Rozmowę audio nagrała Magdalena Zadrąg w 2017 roku w Warszawie, sygnatura AHM_3431.