Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Tadeusz Inglot - biogram

Urodził się 2 maja 1923 w Rokietnicy koło Przemyśla jako pierwsze z trojga dzieci Heleny z domu Bałaban i Władysława Inglotów. Jego ojciec w niepodległej Polsce wstąpił do policji, później prowadził gospodarstwo rolne. W 1927 roku rodzina zamieszkała w Ujkowicach. Tadeusz Inglot uczył się w szkole powszechnej oraz gimnazjum im. K. Morawskiego w Przemyślu, które ukończył w 1939 roku. Po wybuchu wojny kontynuował naukę w liceum oficjalnie funkcjonującym jako szkoła handlowa; maturę zdał w grudniu 1944. 
Już na początku wojny zaangażował się w działalność konspiracyjną ZWZ. Należał do AK (Okręg Kraków); używał pseudonimu Orlik. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w lipcu 1944 nie zaprzestał aktywności podziemnej. Od jesieni 1945 działał w ramach nowo powstających struktur WiN-u na terenie Przemyśla i okolic: brał udział w transporcie broni, egzekucji pracownika UB w Przemyślu oraz próbach nawiązania kontaktu z oddziałami UPA. W styczniu 1946 wyjechał do Krakowa, gdzie podjął studia na wydziale leśnictwa Akademii Górniczej. Był odpowiedzialny za tworzenie komórek legalizacyjnych WiN-u na krakowskich uczelniach. Uczestniczył także w akcjach propagandowych przed referendum ludowym w 1946 roku oraz przed wyborami do Sejmu w 1947 roku. Został aresztowany na kilka miesięcy pod zarzutem przewozu broni i kontaktów z podziemiem. Ponownie zatrzymany w styczniu 1948, otrzymał karę 12 lat więzienia, którą odbywał we Wronkach do marca 1956. 
Po odzyskaniu wolności ukończył studia na Wydziale Leśnym Wyższej Akademii Rolniczej w Poznaniu i założył rodzinę. Pracował w Wojewódzkim Zarządzie Gospodarki Wodnej i Melioracji aż do przejścia na emeryturę w 1991 roku. Zaangażował się w działalność kombatancką Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy AK w Poznaniu. Otrzymał liczne odznaczenia państwowe. Zmarł w 2017 roku.
 
Rozmowę audio nagrał Grzegorz Kaczorowski w 2009 roku w Poznaniu, sygnatura AHM_1327.

Tadeusz Inglot - galeria