Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wacław Kuzak - biogram

Urodził się w 1926 roku w wiosce Obryte nad Bugiem (gmina Nur). Miał siedmiu starszych braci. Jego ojciec prowadził gospodarstwo rolne, matka zajmowała się domem. Matka zmarła przed wybuchem wojny. 
Wacław Kuzak przed II wojną światową rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Nurze i ukończył sześć klas. W  czerwcu 1941 roku, w wieku piętnastu lat, został deportowany wraz z ojcem i pięcioma braćmi na Syberię. Rodzina Kuzaków trafiła do posiołka Nierymszor w Republice Komi, gdzie Wacław Kuzak pracował przy wyrębie lasu i jako pomocnik bednarza. W tym czasie zmarł jego ojciec. Po układzie Sikorski-Majski Wacław Kuzak pracował w kołchozie Mieżador koło miasta Wizinga jako pomocnik traktorzysty, potem traktorzysta, ukończył także kurs zawodowy traktorzysty.
Jesienią 1943 roku wstąpił do Wojska Polskiego formującego się w obozie w Sielcach nad Oką, gdzie został kierowcą w 5 Pułku Artylerii Ciężkiej. Następnie ukończył Oficerską Szkołę Artyleryjsko-Techniczną w Tambowie i otrzymał stopień chorążego. Został przydzielony do sztabu, gdzie odpowiadał za zaopatrzenie w amunicję, po czym został szefem uzbrojenia w 1 Pułku Łączności. Funkcję tę pełnił do momentu zakończenia wojny. Przeszedł szlak bojowy do Berlina, do momentu zakończenia wojny otrzymał stopień podporucznika.
Po wojnie wrócił do kraju. Ukończył wieczorowo szkołę średnią i rozpoczął studia w Wojskowej Akademii Technicznej, ale przerwał naukę na drugim roku. Pozostał w wojsku, służył jako szef uzbrojenia w różnych jednostkach wojskowych (w Chorzowie, Kazuniu, Ostródzie), był także wykładowcą w Oficerskiej Szkole Uzbrojenia w Bartoszycach oraz pracował w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. 
Ożenił się po wojnie, miał jednego syna. Zmarł w 2017 roku.

Rozmowę audio nagrał Jarosław Pałka w 2013 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2988.

Wacław Kuzak - galeria