Andrzej Kuroń
Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Dominik Czapigo: Archiwum Historii Mówionej, nagranie z Andrzejem Felkiem Kuroniem, zrealizowane 15 października 2021 w Jońcu. Nagrywał Dominik Czapigo.
Zgodnie z umową chciałbym, żeby pan się przedstawił, powiedział, kiedy i gdzie się urodził, i opowiedział swoją historię od tych pierwszych swoich wspomnień. Oczywiście też o rodzicach, o domu rodzinnym przydałoby się. Andrzej Felek Kuroń: Proszę bardzo, spróbujemy. Urodziłem się 1 stycznia 1943 roku we Lwowie. To był początek. Ale tych czasów nie pamiętam w ogóle, jak się łatwo domyśleć, natomiast ja mam jeszcze drugie imię – Felek, Feliks. Felek w zasadzie.
W papierach jest Feliks, ale nazywam się, mówią do mnie Felek. To ma pewien charakterystyczny wyróżnik, mianowicie że jak do mnie ktoś mówi: Znamy się stary dziadzie od wielu lat, Felku, to wiem, że to jest rzeczywiście ktoś, kto mnie zna wiele lat. A jak mówi Andrzeju, no to… to jest… Ja zacząłem używać imienia Andrzej, to znaczy wykorzystywać to imię, od chwili kiedy skończyłem studia. Tak jakoś sobie doszedłem do wniosku, że to niepoważnie brzmi: inżynier Felek Kuroń. No ale z czasem się wycofałem z tego, ale… W związku z tym mam wyraźnie podzielone grupę znajomych. Topiński do mnie mówi Felek, a nie mam nikogo pod ręką, co mi przyszedł z Andrzejem do głowy.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Andrzej Kuroń - biogram

Andrzej Feliks Kuroń, w rodzinie i przez najbliższych przyjaciół nazywany Felkiem, urodził się pod koniec grudnia 1942 (w jego metryce jako oficjalna data urodzenia widnieje 1 stycznia 1943) we Lwowie w rodzinie Wandy z d. Rudeńskiej i Henryka Kuroniów jako młodszy syn (jego brat, Jacek, przyszedł na świat w 1934 roku). Rodzice przed wojną zdobyli wyższe wykształcenie: ojciec był inżynierem mechanikiem, matka prawniczką. Henryk Kuroń do 1936 roku był członkiem PPS-u we Lwowie, działał społecznie, od 1934 roku pracował jako dziennikarz w dzienniku „Wiek Nowy”. Wanda Kuroń od 1932 do 1940 roku pracowała w Ubezpieczalni Społecznej podległej ZUS. W trakcie niemieckiej okupacji Lwowa, po 1941 roku, obydwoje służyli w Armii Krajowej (Henryk w lwowskim BIP-ie), angażowali się także w niesienie pomocy i ukrywanie Żydów. W 1942 roku zamieszkał z nimi sześcioletni siostrzeniec Wandy Kuroń, Wacław Sukniewicz.
W marcu 1944 Wanda Kuroń wraz z synami i siostrzeńcem opuściła Lwów i zamieszkała w Zarytem koło Rabki, gdzie przebywała Jadwiga, siostra Henryka Kuronia. Tam rodzina spędziła ostatni rok wojny. W marcu 1945, już wraz z Henrykiem Kuroniem, trafili do Krakowa, gdzie otrzymał on pracę. W 1946 roku dostał kolejną w Warszawie, a gdy uzyskał przydział na mieszkanie przy ulicy Mickiewicza na Żoliborzu, sprowadził tam żonę z synami i jej siostrzeńcem oraz swojego ojca, Franciszka Kuronia.
W 1949 roku Andrzej Kuroń rozpoczął naukę w szkole Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Żoliborzu, kontynuował ją w Liceum im. J. Lelewela. Po zdaniu matury zaczął studiować mechanikę precyzyjną na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów skierowany został do pracy w Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka. Po ukończeniu podyplomowych studiów z ekonomiki organizacji produkcji specjalizował się w przygotowywaniu systemów informatycznych do zarządzania produkcją. W 1970 roku ożenił się, został ojcem dwójki dzieci.
Rozmowę przeprowadził Dominik Czapigo w 2021 roku.
Zdjęcie profilowe: Dominik Czapigo
Sygnatura: AHM_3844
