Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Hanna Avrutzky - biogram

Urodziła się 21 kwietnia 1932 w Warszawie. Rok urodzenia nie jest pewny, mógł to być rok 1931 lub 1933. Matka - Ala z domu Rotholtz urodziła się w Warszawie, ojciec Mejer Mandelberger urodził się w Myślenicach. Ojciec miał firmę z luksusową galanterią skórzaną wiedeńskiej firmy Emko (był razem z bratem przedstawicielem firmy na Polskę). Hanna Avrutzky razem z rodzicami mieszkała przy ulicy Dzielnej 11, później przy Dzielnej 8 i Franciszkańskiej 22.
Po utworzeniu getta rodzina żyła w ubóstwie. Hanna Avrutzky wychodziła na aryjską stronę i przenosiła żywność do getta. W lutym 1943 została wyprowadzona z getta przez kanalizację i ukryta w mieszkaniu przy ul. Królewskiej. Otrzymała fałszywe dokumenty na nazwisko Hanna Litwińska. Wyrzucona z tej kryjówki znalazła schronienie w klasztorze sióstr urszulanek na Tamce. Uczyła się w szkole prowadzonej przez siostry. W tym czasie poznała przyjeżdżającego z Krakowa do Warszawy Karola Wojtyłę (zatrzymywał się u sióstr urszulanek), miała z nim bliskie i serdeczne kontakty. Po powstaniu warszawskim razem z siostrami wyjechała do Zakopanego, gdzie zamieszkała na Jaszczurówce. Wstąpiła do nowicjatu. W 1947 roku, odnaleziona przez matkę, opuściła klasztor.
Wyjechała z Polski do Niemiec, a stamtąd na okręcie Exodus popłynęła do Izraela. Statek został cofnięty na Cypr. Hanna Avrutzky wraz z innymi dopłynęła do Niemiec, do Hamburga. Całą grupę umieszczono w angielskim obozie w Lubek pod Hamburgiem. 23 grudnia 1947 na fałszywych papierach rumuńskim okrętem popłynęła ponownie do Izraela, do którego dotarła 1 stycznia 1948.
W Izraelu uzupełniła wykształcenie, wyszła za mąż, urodziła dzieci, podjęła pracę jako księgowa. W 1988 roku po raz pierwszy po wojnie przyjechała do Polski, odwiedziła siostry urszulanki, wśród nich siostrę Górską, która podczas okupacji bezpośrednio sprawowała nad nią opiekę. Od tego momentu Hanna Avrutzky przyjeżdżała do Polski wielokrotnie. Na emeryturze podjęła działalność w organizacji Enosh sprawującej opiekę nad chorymi psychicznie. Na rzecz tej organizacji Hanna Avrutzky przeprowadziła akcję zbierania pieniędzy na budowę domu opieki. Zdobyła od sponsorów 4 miliony szekli (tj. ok 1 miliona złotych). Pozwoliło to na zbudowanie czteropiętrowego domu. Dziś mieszka w nim około 50 chorych osób, którzy mają zagwarantowaną opiekę, posiłki i dodatkowe zajęcia.
Na podstawie biografii Hanny Avrutzky w 2006 roku został nakręcony film fabularny zatytułowany „Hanuszka”. Reżyserem jest Nurit Kedar. Hanna Avrutzky mieszka w Kfar Sawie, pod Tel Awiwem.

Rozmowę audio nagrała Magdalena Stopa w 2011 roku w Kfar Sawa (Izrael), sygnatura AHM_2203.

Hanna Avrutzky - galeria