Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Bronisława Biel - biogram

Urodziła się 25 lipca 1915 w Łodzi w rodzinie Bronisławy z d. Zajączkowskiej i Romana Wlazło. Ojciec pracował w Syndykacie Związku Ziemian w Rawie Mazowieckiej, następnie w PZU, a w czasie okupacji niemieckiej był dozorcą w parku.

Bronisława Biel dzieciństwo spędziła w Rawie Mazowieckiej, tam rozpoczęła naukę w szkole ogólnej. Kontynuowała ją na prywatnych lekcjach, potem w prywatnym gimnazjum pana Kacprzyka w Piotrkowie. Liceum ukończyła w Warszawie, maturę zdała w 1935 roku. Po maturze przez rok uczęszczała na wykłady na UW, potem wróciła do Rawy.

Gdy wybuchła wojna, Bronisława Biel pracowała na poczcie jako telefonistka. We wrześniu 1939 wyjechała do Lublina. W październiku wróciła do Rawy, gdzie w 1940 roku złożyła przysięgę konspiracyjną. Do 1942 roku pracowała na poczcie, umożliwiając Żydom oraz Polakom w konspiracji prowadzenie rozmów bez pobierania opłat. W czerwcu 1942 roku, po masowych aresztowaniach, uciekła z Rawy przed poszukującym ją Gestapo. Ukrywała się w Warszawie, wielokrotnie zmieniając adresy. W 1943 roku złożyła drugą przysięgę. Od 1943 roku miała fałszywe dokumenty na nazwisko Wala Kozłowska i pracowała w Wydziale Oświaty i Kultury Zarządu Miejskiego. Przenosiła pocztę. Należała do Wojskowej Służby Kobiet, do zgrupowania "Lena" lub "Miotła".

W czasie powstania warszawskiego była łączniczką w punkcie przy ul. Hożej oraz na rogu Mokotowskiej i Poznańskiej. Po powstaniu trafiła do obozu w Ursusie, potem do Szczakowej pod Katowicami, skąd uciekła. Po wojnie przebywała w Wieluniu, Łodzi i Wałbrzychu, gdzie w 1946 roku wyszła za mąż. W 1946 roku zamieszkała w Milanówku. Pracowała w Pruszkowie, potem w Warszawie. W 1964 roku przeprowadziła się do Warszawy. W 1975 roku przeszła na emeryturę.

Została odznaczona Krzyżem AK, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. W 2006 roku Bronisławę Biel, szeregowca nie będącego w czynnej służbie wojskowej, mianowano na stopień podporucznika WP.

Bogusława Biel zmarła 16 marca 2014.


Rozmowę audio nagrała Magdalena Stopa w 2007 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0172.

Bronisława Biel - galeria