Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Zofia Osowska - biogram

Urodziła się 24 grudnia 1922 w Warszawie. Rodzina mieszkała na Pradze, najpierw przy ul. Stalowej, a od 1936 roku przy ul. Ząbkowskiej. Ojciec Zofii Osowskiej był inwalidą z wojny polsko-bolszewickiej; pracował jako robotnik najpierw w fabryce farmaceutycznej, później radiotechnicznej. W latach 30. założył własny sklep z artykułami spożywczymi na ul. Folwarcznej. Zofia Osowska jednocześnie uczyła się w gimnazjum Heleny Rzeszotarskiej przy ul. Konopackiej i pracowała w sklepie ojca.

W 1938 roku Zofia Osowska poznała swojego przyszłego męża; ślub odbył się w sierpniu 1940. Państwo Osowscy założyli sklep spożywczy przy ul. Ząbkowskiej 11. Później przenieśli się z Pragi na lewy brzeg Wisły do pożydowskiego domu przy pl. Żelaznej Bramy; drugi sklep otworzyli przy ul. Rynkowej. W czasie walk powstańczych Zofia Osowska z mężem została rozdzielona. Skierowana do transportu przewożącego Polaków na roboty przymusowe, trafiła do czeskiej fabryki optycznej Zeissa. Wkrótce udało jej się nawiązać kontakt i dołączyć do męża, wywiezionego do pracy przymusowej w Brzegu na Dolnym Śląsku. W styczniu 1945 Osowscy wrócili do Warszawy.

W 1945 roku zaczęli prowadzić sklep kolonialny na ul. Targowej na Pradze; w 1950 roku zostali zmuszeni przez ówczesne władze do jego sprzedaży. Jej mąż znalazł zatrudnienie w sklepie obuwniczym. Do 1953 roku Zofia Osowska pracowała jako księgowa w Centralnej Składnicy Handlowej Przemysłu Muzycznego, następnie poświęciła się wychowaniu trójki dzieci. W pierwszej połowie lat 60. skończyła średnią szkołę wieczorową. Od 1970 roku aż do przejścia na emeryturę w 1983 roku pracowała w dziale zatrudnienia i płac fabryki obuwia w Warszawie.

Zmarła 8 marca 2021.


Rozmowę audio nagrała Joanna Urbanek w 2005 i 2006 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0004.


Zofia Osowska - galeria