Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Janina Rożecka - biogram

Urodziła się 6 stycznia 1922 w Stryju. Jej ojciec, Mieczysław Gutowski, był zawodowym oficerem; matka, Leonia, zajmowała się domem. Janina Rożecka skończyła dwie klasy w Szkole Rodziny Wojskowej na ul. Czarneckiego w Warszawie, później chodziła do szkoły powszechnej na Starym Mieście. W 1935 roku zaczęła naukę w Gimnazjum Żeńskim im. A. Piłsudskiej przy pl. Inwalidów. W 1939 roku zdała w nim małą maturę.

W czasie kampanii 1939 roku ojciec Janiny Rożeckiej wycofał się wraz z Wojskiem Polskim na Wschód; zginął w Starobielsku. Janina Rożecka z matką i młodszą siostrą przez całą okupację mieszkała na Żoliborzu w willi przy ul. Felińskiego 6. W swoim domu ukrywały dwoje Żydów: siedmioletniego chłopca o nazwisku Teicher (jako Piotra Chrzanowskiego) i Irenę Palenker (pod nazwiskiem Teodozja Guzy). W 1941 roku Janina Rożecka wstąpiła do Zgrupowania „Baszta”, przyjęła pseudonim „Dora”. W czasie powstania warszawskiego nie dotarła na Żoliborz i została przy plutonie 202. Była sanitariuszką w szpitalu polowym w willi przy ul. Śmiałej. Po powstaniu dotarła z rannymi do obozu w Pruszkowie, a potem do szpitala polowego w Komorowie koło Warszawy.

Po wojnie pracowała w Czerwonym Krzyżu w Zakopanem oraz jako kelnerka w bydgoskim hotelu Pod Orłem. W 1946 roku poślubiła Aleksandra Rożeckiego. Zamieszkała w Warszawie; pracowała w Centrali Zaopatrzenia Rolnictwa, a po urodzeniu dwóch córek, Ewy i Marii, zajęła się ich wychowaniem. W 1954 roku związała się zawodowo z Liceum im. Stefanii Sempołowskiej. Do dziś prowadzi tam prelekcje, m.in. odwiedza z młodzieżą Cmentarz Powązkowski (głównie kwatery Zgrupowania „Żywiciel”). W 1987 roku Janina Rożecka i pośmiertnie jej matka otrzymały medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Janina Rożecka mieszka w Warszawie.

Rozmowę audio nagrała Katarzyna Michałkiewicz w 2012 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2771.

Janina Rożecka - galeria