Teresa Hildt-Węgrzynowicz

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Teresa Hildt-Węgrzynowicz - biogram

Urodziła się 26 września 1930 w Warszawie jako jedyne dziecko Jadwigi z domu Chmielewskiej i Władysława Hildtów. Jej matka umarła przy porodzie. Teresa Hildt-Węgrzynowicz była wychowywana przez młodszą siostrę swojej matki, Celinę z domu Chmielewską Grabowską i jej męża - Władysława Rocha Grabowskiego. Pierwsze dwa lata swojego życia spędziła z dziadkami Chmielewskimi w Mszczonowie. Później zamieszkała z Celiną i Władysławem Grabowskimi w Warszawie przy ulicy Słonecznej. 
Prawie całą II wojnę światową Teresa Hildt-Węgrzynowicz spędziła w Warszawie. Uczęszczała do żeńskiej szkoły Janiny Roszkowskiej i Janiny Popielewskiej przy ulicy Bagatela 15. W pierwszych latach okupacji niemieckiej założyła z koleżankami tajną organizację "Czajki". W 1943 roku "Czajki" zostały rozwiązane i Teresa Hildt-Węgrzynowicz pod pseudonimem "Femcia" wraz z koleżankami wstąpiła do zastępu szperaczy III kompanii "Parasola". Teresa Hildt-Węgrzynowicz była szkolona jako łączniczka. 
Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego dostała bardzo poważnego zapalenia płuc i nie mogła wziąć udziału w walkach. Po upadku powstania została wysiedlona z Warszawy wraz z ciotką Celiną Grabowską do obozu w Pruszkowie i stamtąd przewieziona została do pracy przymusowej w firmie obsługującej węzeł kolejowy w miasteczku Wennemen w okręgu Meschede. Przebywała tam do końca II wojny światowej. Po wyzwoleniu Wennemen przez armię amerykańską Teresa Hildt-Węgrzynowicz i Celina Grabowska zostały przetransportowane do koszar w Wetzlarze. Dzięki kontaktom z gen. Januszem Głuchowskim zostały przeniesione do Maczkowa, gdzie Teresa Hildt-Węgrzynowicz uczęszczała do szkoły. Później towarzyszyły 1. Pułkowi Artylerii Motorowej 1. Dywizji Pancernej. W maju 1946 powróciły do Warszawy. 
Teresa Hildt-Węgrzynowicz uczęszczała do gimnazjum panien Szachtmajerówien w Komorowie, a następnie do Liceum im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie na Żoliborzu. Egzamin dojrzałości zdała w 1949 roku. Dostała się na studia archeologiczne, które ukończyła ze stopniem magistra. 13 lutego 1953 wyszła za mąż za Zenona Węgrzynowicza, a w 1956 roku urodziła córkę - Joannę. Teresa Hildt-Węgrzynowicz całe życie pracowała zawodowo. Głównym miejscem jej zatrudnienia było Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. W 1969 roku obroniła doktorat, a dziesięć lat później napisała habilitację i została profesorem archeologii. 
W czasach studenckich była zapaloną taterniczką. Miłość do gór została jej na całe życie. 
Zmarła 28 kwietnia 2022.

Rozmowę audio nagrała Anna Zalewska w 2010 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1824.

Teresa Hildt-Węgrzynowicz - galeria