Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Bogdan Balcer - biogram

Urodził się 16 grudnia 1936 w Warszawie. Do wiosny 1943 roku mieszkał na Czerniakowie. Ojciec pracował jako pomocnik w biurze, matka była krawcową. Ze względów zdrowotnych ojciec Bogdana Balcera nie był w wojsku.

Po wybuchu wojny ojciec pracował jako monter w Gazowni Warszawskiej, działał w AK. W 1943 roku, po likwidacji tzw. małego getta, rodzina Balcerów została przesiedlona na ul. Ogrodową 8, do pożydowskiego mieszkania. Tam odbywały się tajne zebrania i szkolenia AK. Bogdan Balcer był świadkiem powstania w getcie warszawskim. W 1944 roku ukończył I klasę szkoły powszechnej.

Po wybuchu powstania warszawskiego Balcerowie zostali wypędzeni z Warszawy. Ojciec został wywieziony do Niemiec, a Bogdan Balcer z matką uciekł z kolumny prowadzonej do Pruszkowa i zamieszkał w Ursusie. Tam ukończył szkołę podstawową. Następnie uczył się w liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a od 1953 roku studiował archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizował się w badaniach górnictwa i obróbki krzemienia w neolicie (młodszej epoce kamienia). Od 1957 roku pracował w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, a od 1972 roku w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W 1973 roku obronił doktorat, w 1983 roku habilitował się, a w 2002 roku otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego tytuł profesora zwyczajnego.

Jego pasję stanowi kolarstwo, które uprawiał jako zawodnik w czasach studenckich. W latach 80. startował jako oldboy w kategorii powyżej 45 lat i wygrał 6 wyścigów. Mieszkał w Warszawie. Zmarł w styczniu 2019.

Rozmowę audio nagrała Zofia Stopa w 2012 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2682.

Bogdan Balcer - galeria