Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Hanna Cieplińska - biogram

Urodziła się 11 listopada 1931 w Warszawie. Rodzina mieszkała na Woli, ojciec prowadził sklep bławatny przy ul. Marszałkowskiej. Hanna Cieplińska od 1938 roku uczyła się na prywatnej pensji im. Cecylii Plater-Zyberkówny.
W czasie okupacji Hanna Cieplińska brała udział w tajnych kompletach. Jej ojciec był aresztowany przez gestapo i przewieziony do więzienia na Pawiaku; dzięki staraniom rodziny udało mu się wrócić do domu. Wybuch powstania warszawskiego zastał Hannę Cieplińską na Woli. Była świadkiem masowych egzekucji polskiej ludności cywilnej. 5 sierpnia 1944 wraz z pozostałymi przy życiu cywilami została wypędzona z Woli, znalazła się w obozie przejściowym w Pruszkowie. Stamtąd przewieziono ją do obozu pracy we wsi Treiweiler (Trębaczew). Pracowała tam w gospodarstwie rolnym. 
Wiosną 1945 obóz został wyzwolony przez Rosjan, Hanna Cieplińska z matką wróciła do Warszawy. Zamieszkała z rodzicami i siostrą u ciotki na Mokotowie, a kiedy ich mieszkanie zostało zajęte, przeprowadziła się na Bielany. Uczyła się m.in. w Gimnazjum im. Stefanii Sempołowskiej na Żoliborzu. W drugiej połowie lat 40. aktywnie działała w harcerstwie. Zdała maturę w 1951 roku. Pracowała w służbach inwestycyjnych Prezydium Miasta i w Urzędzie Wojewódzkim.
Zmarła 15 maja 2019.

Rozmowę audio nagrał Łukasz Filipek w 2009 roku w Warszawie, sygnatura AHM_1336.

Hanna Cieplińska - galeria