Irena Ćwiertnia-Sitowska

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Irena Ćwiertnia-Sitowska - biogram

Urodziła się 15 października 1921 w Warszawie jako jedyna córka państwa Sitowskich. Ojciec był oficerem w Legionach, matka Janina pracowała w Ubezpieczalni Społecznej. Rodzina mieszkała w kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 17. Gdy Irena miała trzy lata, rodzice rozstali się. Matka z córką przeprowadziły się do dziadków (Józefa i Jan Sowa). Mieszkały przy tej samej ulicy pod numerem 29 i tam pozostały do wybuchu wojny.
W 1929 roku Irena Ćwiertnia-Sitowska rozpoczęła naukę w gimnazjum prowadzonym przez Janinę Tymińską, gdzie uczyła się do matury w 1939 roku. Po wybuchu wojny wraz z matką musiały opuścić mieszkanie i przeniosły się na ul. Rozbrat. Gdy mieszkanie zostało zniszczone przez niemiecki pocisk, przeprowadziły się na ul. Przebieg, potem zostały przesiedlone na ul. Puławską 83.
Podczas okupacji Irena Ćwiertnia-Sitowska pomagała w szpitalu na ul. Oczki, uczęszczając jednocześnie na tajne komplety szkoły medycznej. Ukończyła utworzoną przez Niemców dwuletnią Prywatną Szkołę Sanitarną dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego, usytuowaną na Uniwersytecie Warszawskim. Przez cały okres okupacji należała do Katolickiej Młodzieży Narodowej.
Podczas powstania warszawskiego Irena Ćwiertnia-Sitowska odbywała praktyki zawodowe w szpitalu Przemienienia Pańskiego. W okresie największych walk ukrywała się w piwnicach domu przy ulicy Puławskiej 83, skąd została wyprowadzona przez Niemców i przetransportowana do obozu przejściowego w Pruszkowie. Stamtąd została przewieziona do Wolbromia. Chorowała na zapalenie płuc. Wyzdrowiała dzięki opiece gospodarzy, u których mieszkała. Pracowała udzielając korepetycji oraz wykonując czynności pielęgniarskie. Tam odnalazła ją matka oraz babcia, z którymi rozłączyła się na początku powstania. 
Na początku 1945 wróciły do Warszawy. Ich dom przy ul. Puławskiej 83 nie był zniszczony. Tam zamieszkały. Dowiedziały się o śmierci ojca, który zginął podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Irena rozpoczęła studia na odradzającym się Uniwersytecie Medycznym, które ukończyła ze specjalizacją pediatra. Wyszła za mąż, w 1948 roku urodziła syna. Przez całe zawodowe życie pracowała w służbie zdrowia. Zmarła w 2018 roku.

Rozmowę audio nagrała Aleksandra Ciecieląg w 2013 roku w Warszawie, sygnatura AHM_2976.

Irena Ćwiertnia-Sitowska - galeria