Genowefa Olejniczak

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Genowefa Olejniczak - biogram

Urodziła się 3 grudnia 1923 w Poznaniu jako drugie dziecko Stanisławy z domu Kubiak i Ignacego Daliszewskiego. Po śmierci ojca w 1926 roku wychowywana była wraz ze starszym bratem przez matkę, która pracowała w przetwórni wyrobów tytoniowych. Genowefa Olejniczak ukończyła gimnazjum, należało do harcerstwa.

Po wybuchu wojny kontynuowała działalność harcerską w tajnych Szarych Szeregach. 8 czerwca 1940 została aresztowana przez gestapo. Przez dwa tygodnie była przesłuchiwana w Domu Żołnierza. Potem trafiła do obozu karnego w Schönholz, pracowała przymusowo w fabryce amunicji w Berlinie-Borsigwalde. 31 maja 1941 za bojkotowanie pracy w ramach obozowego ruchu oporu została skierowana do więzienia gestapo przy berlińskim Alexanderplatz.

Po śledztwie, 27 lipca wysłano ją do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Po około dwóch tygodniach kary w bunkrze dołączyła do karnego komanda. Do września 1941 pracowała przy budowie dróg. Potem trafiła do komanda pracującego w okolicznych gospodarstwach rolnych, a następnie szyła odzież dla niemieckiego wojska. Trzykrotnie była leczona na rewirze. 28 kwietnia 1945 wyruszyła z Ravensbrück w tzw. marszu śmierci. Po tygodniu została oswobodzona w Schwerinie.

Piechotą dotarła do Bydgoszczy. Stamtąd, 17 czerwca, pociągiem do Poznania, gdzie odnalazła rodzinę. W listopadzie 1945 roku wyszła za mąż, rok później urodziła dziecko. Dziewięć miesięcy później jej mąż został zabity przez sowieckich żołnierzy okradających pociąg. Genowefa Olejniczak wyszła ponownie za mąż. Ukończyła kurs laborantki medycznej i do przejścia na rentę pracowała w służbie zdrowia. Aktywnie działała w środowisku kombatanckim.
Mieszka w Poznaniu.


Rozmowę wideo nagrał Grzegorz Kaczorowski w 2015 roku w Poznaniu, sygnatura AHM_V_122.

Genowefa Olejniczak - galeria