Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Cieliszak - biogram

Urodziła się 2 lutego 1927 roku w Bożym Darze na Zamojszczyźnie w rodzinie państwa Wróblewskich, jako najmłodsza z trojga rodzeństwa. Rodzice mieli duże gospodarstwo rolne. Kilka lat po narodzinach Krystyny Cieliszak oddali je w dzierżawę i przenieśli się do Zamościa, gdzie pan Wróblewski zaczął prowadzić sklep z artykułami wełnianymi. W Zamościu Krystyna Cieliszak uczęszczała do szkoły powszechnej. Krótko przed wybuchem wojny rodzina wróciła do Bożego Daru. 
W 1942 roku rodzice, spodziewając się wysiedlenia, powierzyli opiekę nad Krystyną Cieliszak znajomym folksdojczom, sami zaś po wysiedleniu znaleźli schronienie u zaprzyjaźnionych Ukraińców pod Zamościem. Otrzymawszy fałszywe dokumenty, Krystyna Cieliszak przedostała się do krewnych do Lwowa. Tam zapisała się na zajęcia w Kunstgewerbeschule (przed wojną Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych). Półtora roku później przeniosła się z krewnymi do Warszawy, gdzie podjęła naukę na tajnych kompletach Gimnazjum Królowej Jadwigi. Wybuch powstania zastał ją na Ochocie, skąd trafiła w połowie sierpnia do Pruszkowa, a następnie do obozu w Ravensbrück. Tam pracowała przy wydobyciu żyznego mułu z Jeziora Schwedt. Po pewnym czasie przewieziono ją do Kleinmachnow, do fabryki Boscha produkującej osprzęt dla samolotów bojowych. W wyniku ewakuacji obozu trafiła do Sachsenhausen, skąd wyszła z kolumną więźniów w marszu śmierci, docierając w okolice Schwerina w Meklemburgii, zanim napotkała wojska amerykańskie. 
Po powrocie do Polski zamieszkała w Warszawie. Odnalazła rodziców i rodzeństwo. Ukończyła szkołę średnią i studia medyczne. Pracowała jako pediatra. W okresie stanu wojennego przebywała na kontrakcie w Libii. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność charytatywną w ramach Y’s Men Club oraz Klubu Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück.

Rozmowę wideo nagrała Katarzyna Madoń-Mitzner w 2011 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0097.

Krystyna Cieliszak - galeria