Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Janusz Szkudlarek - biogram

Urodził się w 1936 roku w Poznaniu jako starsze z dwojga dzieci Łucji z domu Bogusiewicz i Zbigniewa Szkudlarków. Wkrótce potem przeniósł się z rodzicami do Warszawy, gdzie ojciec objął stanowisko szefa oddziału Państwowej Fabryki Olejów Mineralnych „Polmin”. W pierwszych dniach września 1939 zostali ewakuowani do Lwowa, gdzie znajdowała się centrala Polminu, jednak po wejściu Armii Czerwonej wrócili do Warszawy.
Janusz Szkudlarek spędził czas okupacji na Żoliborzu. Rozpoczął edukację w Szkole Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, następnie uczył się u sióstr zmartwychwstanek na ulicy Tucholskiej. W styczniu 1944 wstąpił do harcerstwa. W dniu wybuchu powstania warszawskiego nie zdołał się przedostać na wyznaczone miejsce zbiórki na Starym Mieście, wziął jednak udział w wydarzeniach na Żoliborzu, m.in. roznosząc ulotki. W tym czasie jego ojciec został raniony odłamkiem pocisku i zmarł. Po upadku Żoliborza Janusz Szkudlarek z matką i siostrą zostali przetransportowani do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do Słomnik pod Krakowem, gdzie przyjęła ich rodzina kolejarza. Wkrótce potem przenieśli się do krewnych w Wolbromiu. Po wyzwoleniu miasta Janusz Szkudlarek na kilka miesięcy zamieszkał z siostrą u rodziny w Poznaniu.
Po powrocie do Warszawy ukończył gimnazjum im. ks. Józefa Poniatowskiego, w którym zdał maturę. Został przyjęty do SGPiS, gdzie studiował statystykę matematyczną. Po ukończeniu studiów otrzymał nakaz pracy w Warszawskich Zakładach Radiowych RAWAR na Grochowie. Następnie pracował kolejno w Przedsiębiorstwie Państwowym Film Polski, w Centrali Eksportu Kompletnych Obiektów Przemysłowych oraz w Centrali Eksportu i Importu Taboru Kolejowego i Urządzeń dla Kolejnictwa (Kolmex). Oddelegowany do utworzenia biura Kolmexu w Moskwie, spędził w Rosji prawie sześć lat. W międzyczasie został członkiem PZPR. Niedługo po powrocie otrzymał pracę w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, pełnił funkcję attaché handlowego w Tajlandii i w Pakistanie. Po powrocie do Polski otrzymał propozycję wcześniejszego przejścia na emeryturę. Zamiast tego znalazł zatrudnienie w Elektrimie, gdzie został jednym z delegatów nadzorujących budowę elektrowni w Baroda (dziś Vadodara) w Indiach.
Obecnie mieszka z żoną Elżbietą w Warszawie.

Rozmowę wideo nagrała Maria Buko w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_131.

Janusz Szkudlarek - galeria