Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Stanisław Jaros - biogram

Urodził się w listopadzie 1932 we wsi Bąków Górny w powiecie łowickim jako młodsze z dwojga dzieci Jana Jarosa i Katarzyny z domu Żyto. Jego rodzice pochodzili z rodzin chłopskich, prowadzili gospodarstwo rolne, ojciec był także kowalem. Po śmierci ojca przeniósł się razem z matką i starszą siostrą w 1939 roku do wsi Sobota. Matka utrzymywała siebie i dzieci z szycia.
Stanisław Jaros miał rozpocząć naukę w szkole powszechnej we wrześniu 1939, ale uniemożliwił mu to wybuch wojny. Po zakończeniu walk zamieszkał przez rok u swoich dziadków w Bąkowie Górnym. Tam też rozpoczął naukę w szkole powszechnej. Po powrocie do domu rodzinnego uczył się w szkole powszechnej w Sobocie. Z okresu okupacji zapamiętał m.in. łapanki, relacje z kobietami przyjeżdżającymi z Warszawy, by nielegalnie kupić żywność, oraz z ludnością wysiedloną z Warszawy po upadku powstania warszawskiego.
Po wojnie Stanisław Jaros kontynuował naukę w gimnazjum, jednocześnie pomagając rodzinie w prowadzeniu gospodarstwa. W 1949 roku otrzymał stypendium i przeniósł się do Łodzi, gdzie kontynuował naukę w liceum spółdzielczym. Mieszkał w internacie, w którym pełnił także funkcję magazyniera i gospodarza. Organizował pomoc koleżeńską dla młodszych uczniów swojej szkoły. Od 1948 roku należał do ZMP.
Po maturze rozpoczął w 1951 roku studia w warszawskiej Szkole Głównej Służby Zagranicznej, na wydziale dyplomatyczno-konsularnym. Ukończył trzyletnie studia na poziomie I stopnia. W latach 1955–1957 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w wydziale do spraw Polonii. Organizował wyjazdy na kolonie i obozy dla młodzieży polonijnej. W 1957 roku wstąpił do PZPR. W tym samym roku został wysłany na placówkę do Lille, gdzie pracował w konsulacie polskim, w wydziałach paszportowym i prawnym. Do Polski wrócił w 1963 roku. Został wówczas zwolniony z MSZ. W 1964 roku zaczął pracę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie przepracował kolejnych 20 lat. Równolegle ukończył studia magisterskie w SGPiS. Przeszedł na emeryturę w 1984 roku.
Na emeryturze podjął ponownie współpracę z MSZ. W latach 1985–1989 pracował w konsulacie polskim w Paryżu, był zatrudniony w działach prawnym i opieki konsularnej.
Ożenił się w 1957 roku, ma dwoje dzieci.

Rozmowę video nagrała Maria Buko w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_ V_175.

Stanisław Jaros - galeria