Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Ryszard Czajkowski - biogram

Urodził się 4 października 1933 w Warszawie jako jedyne dziecko Stefanii z domu Dramińskiej i Tadeusza Czajkowskich. Ojciec był woźnym w banku, matka zajmowała się domem. Rodzina mieszkała na Saskiej Kępie przy pl. Waszyngtona. Ryszard Czajkowski rozpoczął naukę w pobliskiej szkole i do wybuchu powstania warszawskiego ukończył cztery klasy. Ojciec, zatrudniony w Spółdzielni „Społem” przy ul. Brackiej, w 1944 roku znalazł się w grupie ludności cywilnej skazanej przez Niemców na rozstrzelanie w odwecie za zamach na Franza Kutscherę, ostatecznie zginął jednak prawdopodobnie w obozie Stutthof. W czasie powstania warszawskiego Ryszard Czajkowski wraz z matką musiał opuścić miasto i przez obozy przejściowe trafił do pracy na wsi w Westfalii. Pod koniec 1946 roku powrócił do Warszawy na Saską Kępę.
Ryszard Czajkowski często zmieniał szkoły; interesował się żeglarstwem, modelarstwem lotniczym, szybownictwem, nurkowaniem, fotografią. W 1955 roku podjął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizował się w fizyce teoretycznej. W 1957 roku ożenił się. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę naukową w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. W 1965 roku wziął udział w radzieckiej wyprawie polarnej i przez 17 miesięcy przebywał na stacji Mołodiożnaja na Antarktydzie, prowadząc badania jonosfery. Po powrocie do Polski przeniósł się do Instytutu Geofizyki PAN do Zakładu Sejsmologii, później do Zakładu Badań Polarnych. W latach 70. kilkakrotnie uczestniczył w polskich wyprawach: do stacji na Spitsbergenie oraz do Antarktyki, gdzie uczestniczył w budowie stacji im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego, za co został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Na jego cześć jedno z tamtejszych wzgórz nazwano Iglicą Czajkowskiego.
W latach 80. i 90. poświęcił się indywidualnym wędrówkom w różne zakątki świata (m.in. do Chin, Tybetu, Indii, Afryki, Laponii) oraz związanej z nimi pracy publicystycznej i filmowej. Przez szereg lat współtworzył i prowadził telewizyjne programy edukacyjne i podróżnicze (m.in. „Geografia dla szkół”, „Przez lądy i morza”). Materiały ze swoich ekspedycji prezentował odbiorcom także w trakcie bezpośrednich spotkań w formie wykładów, pokazów filmowych, wystaw. Jest członkiem stowarzyszenia The Explorers Club, skupiającego badaczy i odkrywców z całego świata zasłużonych na polu nauk fizycznych i biologicznych.

Rozmowę wideo nagrała Maria Buko w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0177.

Ryszard Czajkowski - galeria