Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
0
Henryk Wujec: Nazywam się Henryk Wujec i urodziłem się we wsi Podlesie koło Biłgoraja. Wtedy jeszcze określało się parafia Puszcza Solska, to jeszcze podam to. Ta wieś ma swoją bardzo ładną nazwę Podlesie, ale w tradycji ludowej nazywa się Czostek – od czosnku, który rósł na polach, nie wszędzie, akurat w tamtych okolicach rósł. I ludność nazwała tych parę chałup, jakie tam były, Czostek. Ale już oficjalnie to Podlesie. To wstęp dotyczący trudności z określeniem miejsca urodzenia, ale również i czasu urodzenia. Bo urodziłem się 1 stycznia 1941 roku, tak jest napisane w dowodzie (tutaj mam ten dowód, mogę pokazać), ale tak naprawdę to nie bardzo wiadomo, kiedy się urodziłem. Bo to był czas, po pierwsze, wojny, już wtedy była to okupacja hitlerowska.
62
Więc urodziłem się, jak mama mówiła, gdzieś w nocy z 24 na 25 grudnia. I jednym słowem to byłem prezentem na Gwiazdkę, zjawiłem się na Gwiazdkę. A wtedy pewnie ludzie tak nie byli skrupulatni, tata – wtedy się zanosiło dziecko do księdza, razem z kumami; kumowie to byli ci, którzy byli świadkami – więc tata zaniósł dziecko do księdza chyba gdzieś na początku roku. I ksiądz proboszcz razem z tatą uradzili, że lepiej zapisać na 1 stycznia, bo pójdzie później do wojska. A to wojsko to nie było miłe wtedy, niezależnie od tego, jakie to wojsko było. Tak że tata się chętnie na to zgodził i w metryce kościelnej jest 1 styczeń, jak trzeba, można sprawdzić. Więc tak: prawdziwe 24/25 grudnia to bardzo dobre, a jednak oficjalnie w ten sposób to. To chyba wszystko, jeśli chodzi o miejsce i datę.
120
Agnieszka Uścińska: To powinien pan mieć słodkie, cudowne, leniwe życie, skoro świąteczne dziecko. A to chyba coś się nie sprawdziło? Nie, generalnie chyba tak. Jednak słodkie i leniwe, kto nie lubi słodkiego i leniwego życia? A zwłaszcza, jak się je wspomina, to ono, tak przynajmniej jak ja wspominam, to ono jest, zawsze ten czas wiejski, który teraz byłby gehenną dla jakiegokolwiek dziecka, to dla mnie to jest strasznie takie barwne wspomnienie. Jak pan pamięta właśnie swoje dzieciństwo? Jacy byli rodzice? Czym się zajmowali? Jak mieli na imię? Proszę nam trochę opowiedzieć o tym czasie. Więc mama – Stanisława, z domu Wilkos. Tata oczywiście Wujec, Józef.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Henryk Wujec - biogram

Urodził się 25 grudnia 1940 w Podlesiu koło Biłgoraja w rodzinie chłopskiej. Był pierwszym dzieckiem Stanisławy z d. Wilkos i Józefa Wujców. W połowie 1943 roku w wyniku wysiedlenia wsi przez Niemców znalazł się wraz z krewnymi w obozie na Majdanku; został wykupiony przez babcię. W wieku kilku lat pomagał w gospodarstwie i opiece nad młodszym bratem. Zaczął naukę w pobliskiej Dereźni i kontynuował ją w szkole w Biłgoraju. W 1957 roku podjął studia na wydziale fizyki uniwersytetu w Lublinie, później w Warszawie. Działał w zarządzie ZSP, od 1964 roku prowadził obozy młodzieżowe z ramienia KIK. Uczestniczył w Politycznym Klubie Dyskusyjnym, Klubie Poszukiwaczy Sprzeczności, seminariach w domu Jacka Kuronia. Brał udział w wydarzeniach Marca 1968. 
W 1970 roku ożenił się z Ludwiką z d. Okrent. Pracował w Fabryce Półprzewodników Tewa w Warszawie. W 1975 roku podpisał list przeciwko zmianom w konstytucji. W 1976 roku współorganizował pomoc dla szykanowanych po strajku robotników z Ursusa, a rok później uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie, solidaryzując się z osobami nadal więzionymi. Był jednym z twórców i redaktorów „Robotnika”, członkiem KSS „KOR”. W ramach represji odebrano mu stanowisko kierownika laboratorium w fabryce Tewa, a w 1978 roku zwolniono z pracy. Znalazł zatrudnienie w Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości. W sierpniu 1980 wraz z robotnikami Zakładów Mechanicznych „Ursus” demonstrował poparcie dla strajkujących na Wybrzeżu. 
Po powstaniu Solidarności zasiadał we władzach związku. Został aresztowany 13 grudnia 1981. Internowany w Strzebielinku i na warszawskiej Białołęce, następnie aresztowany, spędził dwa lata w Areszcie Śledczym na Mokotowie, do amnestii w 1984 roku. Aresztowany ponownie w 1986 roku, spędził w mokotowskim więzieniu kolejne trzy miesiące. Po uwolnieniu zasiadał w kierownictwie ujawniających się struktur Solidarności. Jako sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie uczestniczył w przygotowaniach do obrad Okrągłego Stołu, następnie brał w nich udział w zespole ds. pluralizmu związkowego. Po przekształceniu Komitetu Obywatelskiego w centralny komitet wyborczy wiosną 1989 roku współorganizował ogólnopolską kampanię wyborczą Solidarności. Jednocześnie ubiegał się o mandat posła w okręgu zamojskim. Jako poseł zasiadał w sejmie przez cztery kolejne kadencje, do 2001 roku. Związany z sektorem rolnictwa, współzałożył Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Od 2000 roku przewodniczył Forum Polsko-Ukraińskiemu. Po przejściu na emeryturę był m.in. doradcą Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Został wyróżniony najwyższymi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 15 sierpnia 2020 w Warszawie. 

Rozmowę wideo nagrała Agnieszka Uścińska w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_152.