Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Chris Niedenthal - biogram

Urodził się 21 października 1950 roku w Londynie jako młodsze z dwojga dzieci Heleny z domu Łyżwańskiej i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939 roku. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939; po wojnie pracował w brytyjskim ministerstwie edukacji. Państwo Niedenthalowie poznali się w Londynie po wojnie, wzięli ślub w 1947 roku.
Chris Niedenthal zaczął naukę w brytyjskiej szkole w wieku pięciu lat, uczęszczał również razem z siostrą Krystyną do sobotniej szkoły polskiej, prowadzonej przez Polską Macierz Szkolną. W wieku 11 lat otrzymał pierwszy aparat fotograficzny. Ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1963 roku, w 1973 przyjechał na stałe. W 1976 roku ożenił się z Polką, Karoliną, tłumaczką języka niemieckiego. Mają syna Filipa.
Chris Niedenthal w latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich tytułów jak „Newsweek”, „Time” czy „Der Spiegel”. Na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku w 1980 roku, fotografowany z ukrycia stan wojenny oraz upadek muru berlińskiego. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za zdjęcie portretowe Jánosa Kádára.
W roku 1987 przeniósł się z rodziną do Wiednia, gdzie mieściło się główne biuro „Time’a” na Europę Wschodnią. Po powrocie do kraju w 1993 roku brał udział m.in. w tworzeniu takich projektów fotograficznych jak cykl pt. „Tabu – portrety nieportretowanych”, poświęcony osobom niepełnosprawnym, czy album pt. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty” z komentarzem Jacka Hugo-Badera.
W 1998 roku uzyskał polskie obywatelstwo. W 2011 roku ukazała się jego autobiografia pt. „Zawód: Fotograf”.

Rozmowę wideo nagrała Agnieszka Uścińska w 2019 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_159.

Chris Niedenthal - galeria