Wiesław Życzyński

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wiesław Życzyński - biogram

Urodził się 12 maja 1930 w Mogielnicy jako trzecie z czworga dzieci Stefanii z domu Orzeszek i Michała Życzyńskiego. Jego najstarszy brat zmarł we wczesnym dzieciństwie. Ojciec pracował jako sekwestator w urzędzie skarbowym w Płońsku, matka zajmowała się domem i dziećmi, dorabiała też szyciem. 
Wiesław Życzyński spędził dzieciństwo w domu rodzinnym w Mogielnicy. W 1935 roku jego rodzina przeniosła się do Legionowa. Tam jesienią 1937 Wiesław Życzyński rozpoczął naukę w szkole powszechnej nr 3. Z okresu przedwojennego zapamiętał wiele zabaw dziecięcych i sielską, spokojną atmosferę. W 1943 roku ukończył szkołę powszechną i kontynuował naukę na tajnych kompletach. W sierpniu 1944 był świadkiem wybuchu powstania w Legionowie. 
W listopadzie 1944, po wkroczeniu Armii Radzieckiej, jego rodzina została wysiedlona z Legionowa. Zamieszkali w Rembertowie, gdzie w 1945 roku Wiesław Życzyński podjął naukę w miejscowym liceum. W 1949 roku jego ojciec niespodziewanie zmarł, co postawiło rodzinę w trudnej sytuacji materialnej. Dzieci mogły kontynuować naukę tylko dzięki stypendiom i wsparciu ze strony szkoły.
Wiesław Życzyński w klasie maturalnej zapisał się do ZMP, aby dostać się na uczelnię. W 1950 roku ukończył liceum i rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od 1954 roku pracował jako asystent na macierzystym wydziale w Zakładzie Maszyn Elektrycznych. Po otrzymaniu dyplomu magisterskiego w 1956 roku kontynuował karierę akademicką. W 1966 roku obronił doktorat z dziedziny maszyn elektrycznych. Następnie pracował jako adiunkt i kierował Laboratorium Maszyn Elektrycznych. Opracowywał prototypy urządzeń eklektycznych dla różnych zakładów pracy. Przeszedł na emeryturę w 2005 roku.
Wiesław Życzyński ożenił się w 1960 roku, miał dwie córki i pięcioro wnucząt. W latach 60. wybudował w Rembertowie dom. W wolnym czasie majsterkował, stworzył m.in. kilka niepowtarzalnych zabawek elektrycznych dla swoich dzieci i wnucząt.
Zmarł 27 marca 2025.

Rozmowę wideo nagrała Danuta Życzyńska-Ciołek w 2021 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_199.

Wiesław Życzyński - galeria