Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
0
To najpierw proszę, żeby pan powiedział, jak się pan nazywa i gdzie i kiedy się pan urodził. No dobrze. Zaczynamy? Zaczynamy.
10
Nazywam się Mahmoud El-Tayeb. Jestem człowiek, który pochodzi z rodziny z północnego Sudanu, czyli zwanych inaczej plemion dongolskich, czyli nubijskich. Natomiast tak jak w tamtych czasach było za dużo ruchów wewnętrznych po prostu, w związku z tym część rodziny wyemigrowała z północnego Sudanu do centralnego Sudanu. A zwłaszcza, kiedy był później ruch mahdystów. Ojciec mojego ojca, czyli mój dziadek, trzeci z pokolenia, był też w tym ruchu, w związku z tym on z Mahdim przyjechał do Omdurmanu. Czyli to jest już koniec XIX wieku. Początek XX wieku, to on już się osiedlił w Omdurmanie, i od tamtego czasu nasza rodzina tam mieszka.
86
Mój ojciec też niby nie urodził się w Omdurmanie, urodził się nad Białym Nilem. Bo jak mówiłem o tym ruchu, to jego dziadek też… Taki ruch był między Dongolą na północ, a stroną zachodnią w celach handlowych, a później zasiedliły się rodziny. Z kolei mój dziadek, czyli ojciec mojego ojca, nie urodził się w Getena, tylko urodził się w Bara. To jest zupełnie jakiś ostry ruch, bym powiedział, wtedy. Ale od początku XX wieku nasza część rodziny jest w Omdurmanie, a druga część jest tam na północ. I też odwiedzamy się nawzajem. Natomiast ja nie znam tego języka nubijskiego, nie znam nomalandzki, tylko znam tę stronę… Najbardziej ze strony archeologicznej.
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Mahmoud El Tayeb - biogram

Urodził się 1 stycznia 1957 w Gedaref (Sudan). Do Polski przyjechał z Omdurmanu w 1975 roku na stypendium Międzynarodowego Związku Studentów. Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i powrócił do Sudanu, gdzie pracował jako inspektor Służby Starożytności i założył rodzinę (żona jest dyrektorem Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie).
Od 1990 roku współpracował z polskimi misjami archeologicznymi, przez lata kierował polską ekspedycją w El-Zuma (Sudan), był stałym członkiem polskiej misji w Libanie i uczestniczył w badaniach prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W 1989 roku otrzymał stypendium doktoranckie na UW w Warszawie. W 1995 roku obronił doktorat, ale nie mógł powrócić do Sudanu ze względu na sytuację polityczną. Prowadził zajęcia w Instytucie Archeologii UW, w Zakładzie Archeologii Egiptu i Nubii. Od 2004 roku pracował w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej przy UW. Był autorem wielu artykułów naukowych i dwóch książek z dziedziny archeologii oraz kursu "Arabski dla archeologów".
Zmarł 12 czerwca 2024.


Relację wideo nagrała Katarzyna Madoń-Mitzner w 2013 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0121.