Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wanda Malinowska - biogram

Urodziła się 9 marca 1940 w Warszawie jako jedyne dziecko Zofii z domu Wiśniewskiej i Maksymiliana Jakubowskiego. Matka była dyplomowaną nauczycielką. Ojciec zmarł po chorobie płuc w 1943 roku. 
W czasie okupacji rodzina Jakubowskich mieszkała w Warszawie przy ulicy Szczyglej, w pobliżu ulicy Nowy Świat. Z tego okresu zachował się album tworzony przez ciotkę Janinę Wiśniewską na pamiątkę dla siostrzenicy, utrzymany w bajkowym tonie, pisany ręcznie, ilustrowany rysunkami jej uczennic i zdjęciami małej Wandy. Pamiętnik przetrwał wojnę, został odnaleziony przez rodzinę po powrocie do Warszawy i był kontynuowany przez jego autorkę do 1950 roku.
Rodzina przetrwała powstanie warszawskie w domu przy ulicy Szczyglej. Po kapitulacji trafili do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, skąd pociągiem przewieziono ich do powiatu Końskie. Zamieszkali w Szczurku (część wsi Komaszyce). 
Zimą 1945 rodzina powróciła do wyzwolonej Warszawy. Zamieszkali przy ulicy Bartoszewicza, gdzie żyli w bardzo trudnych warunkach. Wanda Malinowska chodziła do przedszkola przy ul. Sewerynów, potem do szkoły podstawowej – pierwsze trzy lata spędziła w szkole nr 34 na Powiślu, następne w szkole przy ulicy Różanej na Mokotowie. Udzielała się w szkolnym chórze, wstąpiła do harcerstwa. 
W 1949 roku rodzina przeprowadziła się do mieszkania w nowych blokach na osiedlu WSM „Mokotów” przy ulicy Szustra (potem Dąbrowskiego). Wanda Malinowska rozpoczęła naukę w liceum im. Narcyzy Żmichowskiej przy ulicy Klonowej. W 1957 roku zdała maturę i dostała się na studia farmaceutyczne na Akademii Medycznej. W 1971 roku wyszła za Jana Malinowskiego. Po dyplomie podjęła pracę w Warszawskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” przy ulicy Karolkowej, potem służbowo przeniesiono ją do działu eksportu Zjednoczenia „Polfa”. Po likwidacji firmy pracowała w Ministerstwie Zdrowia na stanowisku naczelnika w departamencie farmacji. W kolejnych latach pracowała w prywatnej firmie farmaceutycznej Swiss Trading, w hurtowni farmaceutyczno-weterynaryjnej Polypharm, a następnie aż do emerytury w Izbie Gospodarczej „Farmacja Polska”. 
Po krótkiej przerwie zawodowej Wanda Malinowska podjęła pracę w redakcji miesięcznika „Gazeta Farmaceutyczna” na stanowisku zastępcy dyrektora ds. farmacji. W 2015 roku ostatecznie zakończyła pracę. 
Obecnie mieszka z mężem w Warszawie. 

Rozmowę wideo nagrała Emilia Matuszewska w 2021 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0208. 

Wanda Malinowska - galeria