Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Anna Przedpełska-Trzeciakowska - biogram

Urodziła się 5 lipca 1927 w Warszawie jako młodsza z dwojga dzieci Stefanii z domu Wędrowskiej i Zbigniewa Przedpełskich. Ojciec pochodził z rodziny szlachecko-inteligenckiej, ukończył Politechnikę Warszawską, po wojnie prowadził firmę Marmury Kieleckie. Matka ukończyła klasę śpiewu w konserwatorium. 
W 1935 roku Anna Przedpełska-Trzeciakowska rozpoczęła naukę w warszawskiej Prywatnej Szkole Żeńskiej im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Po wybuchu wojny cała rodzina wyjechała na Ukrainę, do Buczacza. Do Warszawy powrócili na początku listopada 1939. 
W czasie okupacji Anna Przedpełska-Trzeciakowska uczęszczała na tajne komplety. W 1943 roku wstąpiła do Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego była sanitariuszką (pseudonim „Grodzka”). Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, trafiła do Ożarowa. Jesienią 1944 wraz z rodzicami wyjechała do Kielc, gdzie kontynuowała naukę na tajnych kompletach. 
W latach 1945–1950 studiowała anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów do 1955 roku pracowała w redakcji angielskiej Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, potem zajmowała się przekładem. Należała do Związku Literatów Polskich, w ramach którego kierowała Klubem Tłumaczy. W latach 80. działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, zajmowała się m.in. odwiedzinami osób uwięzionych w zakładach karnych. Po 1989 roku stała na czele Komitetu do spraw Pisarzy Uwięzionych Polskiego PEN Clubu, walczyła o uwolnienie m.in wietnamskiego intelektualisty Đoàn Viết Hoạta. W latach 1991–1995 była wiceprezesem PEN Clubu.
W 1973 roku otrzymała nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekłady literatury obcej. W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim, w 2012 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. W 2021 roku za całokształt twórczości translatorskiej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. 
Jest autorką biografii rodzeństwa Brontë „Na plebanii w Haworth: dzieje rodziny Brontë” oraz książki poświęconej Jane Austen – „Jane Austen i jej racjonalne romanse”. 
Była żoną Witolda Trzeciakowskiego. Mieszka w Warszawie. 

Rozmowę wideo nagrała Agnieszka Uścińska w 2022 roku w Warszawie, sygnatura AHM_0252. 


Anna Przedpełska-Trzeciakowska - galeria