Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Krystyna Prędecka - biogram

Urodziła się 5 kwietnia 1926 w Warszawie w rodzinie Zofii z domu Bielińskiej i Józefa Kunowskich. Przed wojną mieszkała z rodzicami przy ul. Krośnieńskiej 38 na Ochocie. Ojciec był urzędnikiem w Polskiej Akcyjnej Spółce Telefonicznej, matka zajmowała się domem. Krystyna Prędecka uczyła się w szkole powszechnej, potem w gimnazjum i liceum Fundacji im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. Maturę zdała w czasie okupacji w ramach tajnego nauczania. 
Do konspiracji wstąpiła wiosną 1944, posługiwała się pseudonimami „Krysia” i „Gita”. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w szpitalu powstańczym na rogu ul. Żurawiej i Kruczej w Śródmieściu, a później łączniczką w Komendzie Głównej AK. Po upadku powstania trafiła do obozu jenieckiego w Lamsdorf, potem została przewieziona do Zeithein. Jej ojciec został wywieziony do obozu koncentracyjnego Buchenwald, gdzie zginął. 
Krystyna Prędecka wróciła do Warszawy wiosną 1945. Została zatrudniona jako księgowa w cukierni „Szwajcarskiej”, potem w stacji obsługi silników samochodowych. W 1946 roku podjęła studia w Akademii Nauk Politycznych. Po studiach pracowała jako urzędniczka w Ministerstwie Przemysłu Spożywczego. Wyszła za mąż, wychowała dwoje dzieci. Należała do ZBoWiD-u, następnie była członkinią Związku Powstańców Warszawskich. 
Zmarła 15 lipca 2023.

Rozmowę wideo nagrał Jarosław Pałka w 2022 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_0254.

Krystyna Prędecka - galeria