Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc  
[[frag.start]]
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
   

Wojciech Druszcz - biogram

Urodził się 14 lutego 1947 w Warszawie jako Marek Wojciech Druszcz. Ojciec, Ludwik, z wykształcenia prawnik, pochodził z Tomaszowa Mazowieckiego z zasymilowanej rodziny żydowskiej; przeżył okupację niemiecką na aryjskich papierach, będąc buchalterem w firmie budowlanej w Warszawie, później w Rydze. Jego bliscy zginęli w Treblince. Matka, Zofia z d. Nawrocka, wywodziła się z rodziny aktorskiej ze Lwowa. Rodzice poznali się w Rydze; po wojnie zamieszkali w Warszawie. Ojciec zajął się dziennikarstwem. Był związany m.in. z „Expressem Wieczornym”, „Trybuną Mazowiecką”, pod koniec lat 50. został szefem działu prasowego w sejmie. Gdy Wojciech Druszcz miał 11 lat, zmarła jego matka. Ukończył liceum nr 1 na Żoliborzu i po zdaniu matury w 1965 roku planował podjęcie studiów filmowych. 
W 1966 roku znalazł zajęcie jako asystent fotografa w Centralnej Agencji Fotograficznej. Gdy dostał wypowiedzenie w 1968 roku, rozpoczął współpracę z poradnikami medycznymi, np. „Żyjmy Dłużej”, oraz pismem rolniczym „Głos Samorządu GS”. W tym czasie ożenił się. W latach 70. był fotoreporterem „Głosu Pracy”, „Sportowca”, „Literatury”, „Kultury”, „Magazynu Rodzinnego”. Utracił zatrudnienie po wprowadzeniu stanu wojennego. Wyjechał z rodziną do Maroka, gdzie żona, matematyk, otrzymała angaż jako wykładowca. Po powrocie do Polski w połowie lat 80. związał się z Agence France Presse. Dokumentował znaczące wydarzenia polityczne i społeczne także dla Reutera i Associated Press. W latach 90. kontynuował współpracę z AFP w roli korespondenta na terenach dawnego ZSRR. W 1992 roku został zastępcą kierownika działu fotograficznego „Magazynu Gazety Wyborczej”, skąd po pięciu latach przeszedł do „Rzeczpospolitej”, a następnie do „Polityki”, gdzie również pełnił funkcję kierowniczą. Na emeryturę przeszedł w 2007 roku. 
Jego prace trafiały na okładki czasopism zagranicznych, takich jak „Life”, „Time”, „Newsweek”. Zasłynął też jako autor zdjęć przedstawiających ludzi kultury, z których część ukazała się w albumie „Portrety”. W 1977 roku otrzymał wyróżnienie na World Press Photo; był wielokrotnie zapraszany do jury konkursów fotograficznych, w tym Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej organizowanego przez magazyn „Press”. Jest członkiem ZPAF, ZAiKS i SDP. Mieszka w Warszawie.

Rozmowę wideo nagrała Agnieszka Uścińska w 2018 roku w Warszawie, sygnatura AHM_V_160.

Wojciech Druszcz - galeria