Wyszukaj słowa w nagraniu
Pomoc 
Korzystaj ze wszystkich funkcji i zasobów archiwum za darmo i bez ograniczeń
Ioannis Bangis - biogram

Urodził się 23 stycznia 1938 we wsi Orma (dawniej Tresino) w Macedonii na terenie Grecji. Miał pięć sióstr i dwóch braci. Ojciec zginął w czasie II wojny światowej, matka wraz ze swoją rodziną utrzymywała się z wypasu owiec.
W 1948 roku w czasie wojny domowej w Grecji wraz z grupą dzieci z okolicznych wiosek w obawie przed represjami został ewakuowany przez partyzantów macedońskich. Droga ucieczki wiodła przez góry do wioski Broilovo w Jugosławii. Następnie pociągiem, przez Belgrad, dzieci trafiły do sierocińca w Cӑlimӑneşti w Rumunii. Jeszcze jesienią 1948 wraz z grupą macedońskich dzieci Ioannis Bangis przetransportowany został do sierocińca przy Państwowym Ośrodku Wychowawczym w Lądku-Zdroju, a następnie do Zgorzelca. Tutaj rozpoczął naukę w polskiej szkole podstawowej. Na początku lat 50. został przeniesiony do ośrodka dla greckich uchodźców w Policach przy zakładach „Azoty”, tam ukończył szkołę podstawową. Następnie trafił do Chorzowa, gdzie przy zakładach „Azoty” uczył się w technikum chemicznym w klasie o profilu metalurgicznym. Po ukończeniu szkoły pracował przy budowie koksowni w kopalni Victoria w Wałbrzychu, potem przy budowie fabryki urządzeń chemicznych w Nysie i Hucie Miedzi w Legnicy.
W 1961 roku Ioaanis Bangis przeprowadził się do Warszawy. Rozpoczął pracę w Hucie Warszawa, początkowo w kuźni, potem w magazynie inwestycyjnym, wreszcie w walcowni średnio drobnej. Na początku lat 60. ożenił się, ma dwóch synów. W Warszawie mieszkał najpierw w hotelu robotniczym przy ul. Skalbmierskiej, potem na Żoliborzu i Bielanach.
Rozmowę przeprowadził Jarosław Pałka w 2023 roku w Warszawie.
zdjęcia: Karol Białas
sygnatura: AHM_V_0270
